Wiecie już, kto to taki? (FOTO)

przejdź do komentarzy

Zacznijmy od tego, że ta pani to... pan!

grayson perry grayson perry/ © PR Photos
Oryginalne suknie, kolorowy, fantazyjny makijaż, buty na obcasach?

Podczas gdy świat zachwyca się oryginalnością Lady Gagi, nie zauważa innych artystów, którzy równie mocno starają się zaskoczyć i zaszokować.

Kim jest ta pani? Pozory mylą - to pan.

Grayson Perry, bo tak brzmi jego imię i nazwisko, tworzy niezwykłe wazy. Jednak zamiast tradycyjnych motywów, takich jak kwiaty, wybiera te kontrowersyjne. Woli to, co porusza znacznie bardziej - seks, religię, przemoc. Wiele z jego dzieł inspirował wątkami autobiograficznymi.

Co ciekawe, jako chłopiec interesował się tym, co typowe dla jego płci - samolotami i wojskiem. Po liceum wstąpił nawet do szkoły oficerskiej. Jednocześnie, jak wyznał, żył z ciągłą potrzebą przebierania się w damskie stroje. W wieku 15 doszedł do wniosku, że jest transwestytą. Po tym odkryciu macocha wyrzuciła go z domu, a młody Perry zamieszkał z matką i jej partnerem.

W trakcie studiów jeden z nauczycieli zachęcił go, by zajął się sztuką. To wtedy przyszły artysta odkrył swoje wielkie powołanie - ceramikę.

Matka, nie mogąc pogodzić się z niezrozumiałymi dla niej fascynacjami syna, również kazała mu wyprowadzić się z domu. Artysta przez jakiś czas mieszkał w squatach. Dzielił nawet mieszkanie z Boyem Georgem. Panowie urządzali między sobą zawody o bardziej szalone damskie stroje.

Grayson na potrzeby sztuki stworzył swoje kobiece alter ego - gdy pojawia się publicznie, nie jest już Graysonem, a Claire.

Prywatnie ma do pewnego stopnia "normalne" życie - od wielu lat jest mężem psychoterapeutki, Philippy Perry, z którą ma córkę Flo, obecnie 18-letnią. Z rodzicami, którzy nigdy nie akceptowali jego skłonności, nie utrzymuje kontaktów.

Grayson Perry na najnowszej wystawie Akademii Królewskiej:

Tak prezentował się na otwarciu zeszłorocznej wystawy:Oglądając kolekcję Victor & Rolf przebrał się za karykaturalną lalkę:Grayson Perry w 2007 roku, na otwarciu wystawy w Akademii Królewskiej:Poniżej kilka jego prac:


Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!