Zawiadomią o popełnieniu przestępstwa przez producenta wódki

przejdź do komentarzy

Autor bezprawnie wykorzystanego zdjęcia zapowiada złożenie pozwu.

żytnia żytnia/Facebookowy profil marki Żytnia
Polmos Bielsko-Biała, producent wódki Żytnia, którą kilka dni temu nieudolnie zareklamowała wynajęta przez niego agencja reklamowa, może mieć kłopoty.

Chodzi o mema, w którym wykorzystano zdjęcie autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka. Fotografia zrobiona w 1982 roku podczas tłumienia przez władzę wystąpień w Lubinie, została wykorzystana w memie, który sugerował, że przedstawia ofiary... kaca po wieczorze kawalerskim.

W rzeczywistości zdjęcie pokazuje mężczyzn niosących ciężko rannego kolegę. Postrzelony w czasie rozruchów Michał Adamowicz zmarł po kilku dniach.

Producent wódki przeprosił za zaistniałą sytuację i poinformował, że rozwiązał już umowę z agencją, która zamieściła mema na fanpage'u marki.

Autor zdjęcia powiedział Wirtualnym Mediom, że dostał mnóstwo sygnałów od osób i firm, które zaproponowały pomoc prawną w tej sprawie. Jedna z kancelarii szykuje już pozew przeciwko producentowi alkoholu.

Oprócz przeprosin i zaprzestania naruszania praw autorskich, Raczkowiak będzie się domagał wysokiego zadośćuczynienia dla rodzin śmiertelnych ofiar zajść w Lubinie. Będzie też dochodzi swych praw autorskich - chce trzykrotności przeciętnego honorarium za wykorzystanie zdjęcia do celów reklamowych. Co więcej, autor fotografii chce pociągnięcia producenta wódki do odpowiedzialności karnej.

Jak podaje portal Wirtualne Media, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa chce również złożyć NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego. Związek zawodowy będzie też domagał się zadośćuczynienia dla rodzin ofiar demonstracji.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!