Masz piękną, nową pościel, która niemało kosztowała? Może posłużyć Ci przez naprawdę długi czas. Wystarczy, jeżeli będziesz właściwie i odpowiednio o nią dbać. Jak prać pościel, aby zachowała swój wygląd?

Jak często prać pościel?

Odpowiedź na to pytanie jest nieco złożona. Przede wszystkim zależy to od pory roku. Zdecydowanie częściej powinniśmy prać pościel w miesiącach letnich, przy wysokich temperaturach, które sprzyjają poceniu się lub też podczas choroby – wtedy zaleca się zmianę nawet co kilka dni. Natomiast zimą możemy zmieniać pościel nieco rzadziej. Generalnie przyjmuje się, że powinna być prana raz na dwa tygodnie. Wyjątkiem jest ta użytkowana przez alergików, jest bowiem idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Dlatego alergicy powinni prać ją nawet raz w tygodniu.

Jak przygotować pościel do prania?

Bardzo ważną czynnością poprzedzającą samo pranie pościeli jest jej przygotowanie i odpowiednie włożenie do pralki. Od tego etapu zależy bowiem, czy dokładnie się wypierze i wypłucze, co zwłaszcza dla alergików i osób o delikatnej oraz wrażliwej skórze jest bardzo ważne. Jak doradza Justyna Czapla, dekoratorka z firmy Eurofirany mającej w swojej ofercie szeroki wybór pościeli najwyższego gatunku: „Należy przede wszystkim pościel przewinąć na lewą stronę, zapiąć guziki, zasunąć zamki. Aby nie dopuścić do nadmiernego skręcenia się materiału w czasie prania, najlepiej pościel złożyć w kostkę”.

Warto wspomnieć, że każdą pościel bez wyjątku powinniśmy wyprać przed pierwszym użyciem. Podczas procesu produkcyjnego ma ona kontakt z wieloma substancjami chemicznymi takimi jak barwniki, wybielacze itp., co w bezpośrednim zetknięciu ze skórą może ją podrażnić. Jasna, szara pościel wymaga jednego prania. W przypadku pościeli ciemniej, do której produkcji użyto dużej ilości barwnika, zaleca się nawet dwukrotne pranie.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Każda oryginalnie zapakowana pościel powinna posiadać na opakowaniu informacje o warunkach prania. Jak jednak uspokaja Justyna Czapla: „Jeśli wyrzuciłaś opakowanie, nie martw się. Dodatkowa informacja na pewno znajduje się wewnątrz poszewki. Co bardzo ważne, informacja o temperaturze prania wskazuje jej górną granicę, dlatego też nie należy na własną rękę jej podwyższać. Powinniśmy w 100% kierować się zaleceniami producenta”.

Temperatura prania zależna jest przede wszystkim od materiału, z jakiego wykonana jest pościel. Jak instruuje nasza ekspertka: „Pościele są szyte z różnych tkanin, m.in. z satyny bawełnianej, flaneli, jedwabiu, lnu, czy też adamaszku. Każda z nich wymaga odpowiedniej temperatury i tak, np. jedwabiu absolutnie nie wolno prać w temperaturze wyższej niż 30 stopni”.

W przypadku bardzo ostatnio popularnej pościeli wykonanej z wysokiej jakości satyny bawełnianej, zaleca się pranie w temperaturze 40-60 stopni, w zależności od rekomendacji producenta na metce. Pamiętajcie też, że do prania pościeli kolorowej nie należy używać wybielacza.

poszewki

Prasowanie pościeli, czy na pewno konieczne?

Aby pościel z satyny dobrze prezentowała się po wyschnięciu, warto ją prasować. Wiele z nas nie przepada jednak za tą żmudną i czasochłonną czynnością. Jeśli należysz do tego grona, warto skorzystać z rady ekspertów, aby nie wirować pościeli. Oszczędzi to delikatne włókna tkaniny i ułatwi jej prasowanie.

Jeśli jednak chcesz zupełnie zrezygnować z prasowania, możesz zdecydować się na poszewki wykonane z kory. Pamiętajsz też, że pościeli z kory nie powinno się w ogóle wirować oraz prać w temperaturze wyższej niż 60 stopni.

kołdra

W jakich warunkach suszyć pościel?

Aby wyprane poszewki pięknie pachniały, należy je jak najszybciej wyjąć z pralki po zakończeniu cyklu prania. Pozostawione w pralce na dłuższy czas, stracą swoją świeżość i dodatkowo się wymną.

Pościel powinna być suszona w pozycji rozwieszonej, np. na sznurze lub suszarce. Najlepiej na świeżym powietrzu, jednak niekoniecznie na pełnym słońcu. Bądź ostrożna zwłaszcza w przypadku pościeli kolorowej, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych kolory tkaniny mogą wyblaknąć.

 

Materiał partnera