Jerzy Kulej był polskim bokserem, dwukrotnym mistrzem olimpijskim, komentatorem sportowym oraz posłem na Sejm RP IV kadencji. Karierę boksera rozpoczął w 1955 roku, choć już w wieku 12 lat wykazywał ogromne zainteresowanie tym sportem. Pierwszy złoty medal olimpijski wywalczył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku.

Teraz okazuje się, że o barwnym życiu legendarnego boksera i jednego z największych polskich sportowców wszech czasów powstaje film biograficzny, o roboczym tytule „Kulej” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Powstaje film o Jerzym Kuleju. W obsadzie wiele znanych nazwisk

Zdjęcia do filmu wystartowały na początku października, a prace nad filmem trwają od 2019. Watchout Studio, odpowiedzialne za kinowe historie Zbigniewa Religi i Michaliny Wisłockiej – „Bogów” i „Sztukę Kochania. Historię Michaliny Wisłockiej” oraz osadzoną w epoce PRL-u „Ukrytą grę” z Billem Pullmanem w roli głównej, postanowiło podjąć się wyzwania opowiedzenia losów i kariery Jerzego Kuleja. To historia boksera legendy, podwójnego mistrza Europy oraz ośmiokrotnego mistrza Polski, który nigdy nie leżał na deskach i jako jedyny wywalczył dwa złota olimpijskie.

„Kulej” będzie koncentrować się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Olimpiadzie w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Twórcy pokażą prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać bokser, by osiągnąć szczyty sportowej kariery.

W główną rolę wciela się Tomasz Włosok, który pod czujnym okiem dietetyków i trenerów na potrzeby filmu zmieni się nie do poznania. W pozostałych rolach będziemy mieli okazję ujrzeć m.in Michalinę Olszańską (żona Jerzego), Andrzeja Chyrę (trener reprezentacji Polski) oraz Tomasza Kota (pułkownik oraz szef klubu sportowego Gwardia)

Reżyser filmu, Xawery Żuławski zapewnia, że będzie to niezapomniane widowisko:

Film o Jerzym Kuleju to spełnienie moich marzeń związanych z realizacją produkcji nawiązującej do lat 60. To wówczas, w smutnych i szarych realiach minionego okresu, prawdziwi ludzie pełni emocji i koloru stanowili istotną część społeczeństwa. Wśród nich wyróżniali się Kulejowie, Jerzy i Helena, reprezentujący wielką miłość, świat boksu, rock’n’roll, dwie olimpiady oraz fascynujący flirt sportu z polityką i półświatkiem tamtych czasów. To wszystko, moim zdaniem, stanowi esencję dobrego kina.

Film trafi do kin w październiku 2024 roku.

„Kulej” fot. Grzegorz Press Watchout Studio

„Kulej” fot. Grzegorz Press Watchout Studio

„Kulej” fot. Grzegorz Press Watchout Studio

„Kulej” fot. Grzegorz Press Watchout Studio

„Kulej” fot. Grzegorz Press Watchout Studio

pasekkozak