Classic Blue, czyli klasyczny niebieski był hitem obecnego roku. Ponadczasowy i elegancki odcień został nawet obwołany kolorem 2020 przez Pantone – magazyn wyznaczający trendy w grafice, designie i wysokiej modzie. W aranżacjach sypialni królował jednak nie tylko ten odcień, ale również wszelkie granaty, błękity, a nawet odcienie seledynu. Oto kilka pomysłów na zaaranżowanie tych barw w sypialni!

Spokój i świeżość, czyli pomysł na niebieską sypialnię

Niebieski to świeży i uspokajający kolor, który, w zależności od odcienia, może dawać różne efekt w aranżacji wnętrz. W sypialni nader często stosowany jest w wariancie pastelowym (również seledynowym) lub błękitnym, co pozwala optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że będzie wydawało się przytulniejsze i delikatniejsze. To bezpieczna opcja, która pasuje do wielu stylów np. prowansalskiego, nowoczesnego lub skandynawskiego.

jasna niebieska sypialnia

Chłodne szaro-niebieskie odcienie są z kolei wykorzystywane przez style praktyczne – minimalistyczne i industrialne. Pojawiają się także w aranżacjach skandynawskich. Taka paleta daje efekt porządku i zorganizowania. Podkreśla funkcjonalność wymienionych stylów i dobrze komponuje się z prostym wzornictwem.

błękitna sypialnia

niebieska sypialnia

Classic blue, czyli klasyczny niebieski to z kolei barwa bardzo uniwersalna – pasująca i do nowoczesnych aranżacji, i do tych bardziej klasycznych. Ładnie łączy się z naturalnym drewnem, kamieniem czy betonem dekoracyjnym.

W postaci granatu niebieski ma znacznie większą siłę wyrazu. Dodaje elegancji i przepychu. Nasycony i bogaty granatowy jest barwą często wykorzystywaną jako kolor akcentowy przez style glamour, angielski, a nawet industrialny. Kolor ten może być zarazem charakterny i męski, jak również bardzo kobiecy i zmysłowy. Wszystko zależy od tego, z czym go połączymy. Granat, surowe drewno, żeliwo i cegła będą pasowały do męskiego azylu, a kombinacja ze złotem, błyskotkami, i wyrazistą ornamentyką podkreśli bogactwo kobiecego glamour.

Odcienie niebieskiego można też swobodnie łączyć z bielą, szarościami i srebrem. By ocieplić chłodne warianty tego koloru, warto je też zestawiać z delikatnymi beżami, écru, żółtym i musztardowym oraz miodowym lub czekoladowym drewnem.

Granatowa sypialnia – z jakimi kolorami ją łączyć?

Chcąc wprowadzić do sypialni granat, możemy obrać dwie drogi – wykorzystać go na ścianach lub wybrać granatową pościel i tekstylia. Pierwsza opcja sprawdzi się w dużym pomieszczeniu. Ciemny kolor farby lub tapety może bowiem znacząco przytłoczyć małe wnętrze i optycznie je pomniejszyć. W niedużej sypialni można co najwyżej zastosować go na ścianie akcentowej. Należy jednak pamiętać, by rozjaśnić ją, np. zestawiając z jasnymi meblami czy białymi ramkami na zdjęcia. Dobrym wyborem będzie też lustro, którego gładka tafla będzie ładnie odbijać światło i optycznie otworzy wnętrze.

Jeżeli chcemy wprowadzić granat w tekstyliach, warto zestawić go z jasnoszarymi, błękitnymi lub białymi ścianami. Ciemna pościel, ciemne zasłony i ciemne obicie sypialnianego fotela dodadzą wnętrzu ekskluzywności. Mogą jednak sprawiać, że jego wyraz stanie się nieco smutny. Jeśli tak się stanie, przełam monotonię musztardowymi, żółtymi lub złotymi akcentami np. poduszkami ozdobnymi. Te kolory stoją na przeciwnych biegunach kola kolorów, co  granatowy, a to oznacza, że będą go idealnie dopełniały i podbijały jego chłodne tony. Jeśli jednak takie rozwiązania wydają ci się zbyt odważne, zawsze możesz wykorzystać bezpieczniejsze połączenie granatu ze srebrem lub innym jaśniejszym wariantem niebieskiego np. seledynem czy pastelowym błękitem.

Wiele osób twierdzi, że nie należy zestawiać granatu z ciemniejszymi kolorami. Jednak hitem tegorocznych aranżacji było łączenie z nim bogatej, szmaragdowej zieleni. Szczególnie częste było dodawanie do granatowej pościeli welurowych albo satynowych, ozdobnych szmaragdowych poduch lub obijanie zagłówków zielonym aksamitem. Aksamit, satyna i welur to materiały, które delikatnie się błyszczą, co sprawia, że zielone dodatki nie zlewają się z matowym granatem pościeli, zasłon czy ścian.

Oczywiście, stosując dwa ciemne kolory w jednym pomieszczeniu, trzeba się liczyć z możliwością wizualnego pomniejszenia przestrzeni. By była ona mniej klaustrofobiczna, dobrze jest zastosować biel na ścianach oraz jasne podłogi.

Oświetlenie w niebieskiej sypialni

Wykorzystując ciemną paletę barw, powinno się pamiętać, o tym, że może ona sprawiać, że pokój stanie się ponury i smutny. Dlatego w granatowej sypialni oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję. Ciepła barwa światła może dodać przytulności i ocieplić atmosferę pomieszczenia. Jasna z kolei podkreśli nowoczesność i świeżość niebieskiego koloru.

Oprócz funkcjonalnego światła przy szafkach nocnych oraz głównego żyrandola warto zastosować też inne punkty światła. Mogą to być dodatkowe kinkiety nad toaletką albo girlanda świetlna wokół ramy łóżka. Dobrym rozwiązaniem będzie też oświetlenie podszafkowe, podsufitowe, a nawet przypodłogowe. Za jego pomocą możemy zrównoważyć efekt pomniejszenia przestrzeni, przykładowo umieszczając lampy LED wzdłuż granatowej ściany optycznie ją podwyższymy.

W granatowej sypialni świetnie sprawdzą się też nastrojowe świece lub lampiony, które podkreślą zmysłowość tego odcienia niebieskiego.

Sprawdź: oświetlenie IKEA do sypialni

Meble do granatowej sypialni

Decydując się na granatowe ściany lub tekstylia, dobrze jest postawić na proste meble, które nie będą walczyły o uwagę z ekstrawaganckim kolorem – na przykład na łagodną biel, szarości bądź beże. Można też wykorzystać odcienie naturalnego drewna. Granat pięknie komponuje się z miodowymi lub orzechowymi tonami.

niebieska sypialnia

Rama łóżka do sypialni IKEA , stoliki nocne i komoda powinny być w miarę subtelne – najlepiej ażurowe, z cienkimi nóżkami. To sprawi, że sypialnia będzie się wydawać przestronniejsza, doda jej lekkości i delikatności. Pasować będzie także szafa do sypialni IKEA   z lustrem, które optycznie powiększy wnętrze lub z białym frontem, który utworzy taflę jasnego koloru, kontrastującego z ciemnoniebieskimi akcentami.

Przy granatowych ścianach szczególnie warto zadbać także o odpowiednie wielkości mebli w stosunku do siebie (np. stoliki nocne nie powinny być zbyt duże lub zbyt wysokie względem łóżka). Na tle ciemnego koloru trudniej jest ukryć dysproporcje. Nawet małe niedopasowanie będzie się bardzo odznaczało.

Pomysły na niebieskie dodatki w sypialni

Jeżeli nie chcesz robić całkowitego remontu sypialni, możesz po prostu wymienić dodatki na granatowe. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w aranżacjach skandynawskich, których podstawą najczęściej jest neutralna biel, drewno i szarości.  Dobrze wyglądają one w połączeniu z niebieskimi odcieniami.

Jakie granatowe dodatki sprawdzą się w sypialni? Przede wszystkim:

  • ozdobne poduszki – satynowe bądź welurowe będą się prezentowały bogato i wyrafinowanie;
  • pościel – granatowa pościel prezentuje się bardzo ekskluzywnie i elegancko. Świetnie sprawdzi się w aranżacjach glamour, doda też zmysłowego akcentu sypialniom skandynawskim;
  • zasłony – granatowe zasłony z ciężkiego materiału nie tylko nie będą przepuszczały światła nad ranem, ale również dodadzą wnętrzu elegancji i królewskiego wyrazu;
  • fotel – wygodny fotel z ciemnoniebieskim obiciem może być interesującym akcentem kolorystycznym. Dla większej elegancji można wybrać aksamitną tapicerkę lub zestawić fotel ze szmaragdową ozdobną poduszką;
  • dywan – ciemny dywan będzie się ładnie prezentował w połączeniu z jasną podłogą i jasnymi meblami. Warto wybrać farbowane sztuczne futro albo model typu shaggy, by wprowadzić ciekawą fakturę do aranżacji;
  • tapicerowany zagłówek – można kupić ramę łóżka z gotowym zagłówkiem, dokupić zagłówek oddzielnie lub zrobić go samemu (obić obecny tapicerowany zagłówek nową tkaniną). Pikowane granatowe zagłówki z weluru są bardzo ekskluzywne i prezentują się wyjątkowo elegancko;
  • pufa – pleciona albo tapicerowana, sprawdzi się jako podnóżek do fotela lub miejsce do siedzenia podczas ubierania się;
  • koc – granatowy koc z ciekawą fakturą np. dzianinowy, pluszowy, pikowany także może być ciekawym urozmaiceniem wnętrza. Wykorzystując różne faktury, dodaje się wnętrzu wielowymiarowości i unikatowości;
  • lampy – lampki na stolik nocny mogą mieć granatowe nóżki lub abażury albo drobne granatowe wzory. Sprawdzą się także granatowe świeczki zapachowe lub lampiony typu cotton balls.

 

Artykuł sponsorowany