Jak donosi tvp.info, prokuratura postawiła zarzuty Jakubowi W. i Michałowi F. Zarzuty dotyczą znieważania z powodów narodowościowych. Dziennikarzom grozi do 3 lat więzienia.

Portal tvp.info ustalił, że Michał F. usłyszał zarzuty w piątek. Złożył krótkie wyjaśnienia. Jakubowi W. zarzuty postawiono dzień wcześniej. Dziennikarz odmówił składania wyjaśnień.

Zarzuty mają związek z wypowiedziami dziennikarzy na antenie radia Eska Rock. W czerwcu, gdy trwało Euro, dziennikarze rozmawiali o meczu Ukrainy. W. stwierdził, że zachował się jak prawdziwy Polak i wyrzucił swoją Ukrainkę.

F. dodał: ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę, po czym powiedział jeszcze: powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.

Słowa dziennikarzy wywołały skandal, protestowało między innymi ukraińskie MSZ.

W czerwcu prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Jego podstawą prawną jest artykuł 257 Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla tego, kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości.