Niektóre z najsłynniejszych rosyjskich influencerek załamały się po tym, jak dowiedziały się, że Władimir Putin wprowadza zakaz korzystania z Instagrama, podczas trwającej wojny z Ukrainą.

Siostry Hadid: dziwnie być modelką w czasie wojny

W Rosji nie można korzystać z Instagrama

Zakaz wszedł w życie w ostatni poniedziałek, zaledwie kilka dni po tym, jak Kreml stwierdził, że portal społecznościowy powoduje „podżeganie do przemocy wobec Rosjan”.

Zanim ich konta zostały zablokowane, influencerki płakały na wizji, w swoich ostatnich postach wideo, a jedna z nich powiedziała, że czuła, jakby jej życie „zostało jej odebrane”.

Nie boję się przyznać, że nie chcę tego stracić […] Nie wiem, co przyniesie przyszłość […] Nie wiem. Dzieliłam się z wami swoim życiem, pracą i duszą. Nie robiłam tego wszystkiego dla biznesu, to jest część mojej duszy. Czuję, jakby duża część mojego serca i moje życie zostało mi odebrane – powiedziała 36-letnia rosyjska gwiazda reality show Olga Buzova swoim ponad 23 milionom fanów.

Rosja odcięta od Instagrama

Zakaz Instagrama został ogłoszony w piątek po tym, jak firma Meta – będąca właścicielem zarówno Instagrama, jak i Facebooka (biznes Marka Zuckerberga), ogłosiła nową politykę mającą zastosowanie tylko do Ukrainy, która zezwala na wezwania do przemocy w postach dotyczących rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Kiedy skończy się wojna? Putin podał datę

Decyzja ta związana jest z tym, że Putin chce również ograniczyć obywateli przed wpływami zewnętrznymi i sprzeciwami do jego wojny, które można znaleźć w social mediach.

Na początku tego miesiąca niektórzy z elitarnych rosyjskich użytkowników Instagrama – w tym córka oligarchy Romana Abramowicza i córka rzecznika Kremina Dmitrija Pieskowa wypowiedział się w aplikacji przeciwko inwazji na Ukrainę.

Vladimir Putin Fot. Mikhail Metzel / TASS / Forum

Fot. Forum