Chiny wzywają USA do tego, by zrobili porządek z tym, co określają jako „bliskie spotkania” między ich stacją kosmiczną, a satelitami SpaceX Elona Muska.

Gwiazdy wyprowadzają się z Los Angeles: to światowy trend „ucieczki za miasto”

Satelita niezgody

W raporcie wydanym na początku tego miesiąca Biuru ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej Pekin stwierdził, że satelity Starlink wystrzelone przez SpaceX mogły spowodować kosmiczną tragedię.

Satelity stanowiły zagrożenie dla życia lub zdrowia astronautów na pokładzie Chińskiej Stacji Kosmicznej.

Okazuje się, że leciały zbyt blisko chińskiej stacji kosmicznej już DWUKROTNIE w tym roku. Chiny stwierdziły w oficjalnym liście do ONZ, że „wdrożyły prewencyjną kontrolę unikania kolizji” w obu przypadkach, które miały miejsce w lipcu i październiku 2021.

Powód do konfliktu?

Pekin powołał się na Traktat o Przestrzeni Kosmicznej w swojej skardze, zauważając, że USA nie przestrzega traktatu. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin – Zhao Lijian mówi o „ignorancji” ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

Państwa-Strony Traktatu niezwłocznie informują inne Państwa-Strony Traktatu lub Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o wszelkich zjawiskach, jakie odkryją w przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia astronautów.

Tego się nie spodziewaliśmy! Elon Musk zaprezentował najnowszy projekt

Łącznie w przestrzeni kosmicznej przebywa 1900 satelitów tworzących SpaceX Starlink, które „należą” do Elona Muska. Ani on, ani jego nie przedstawiciele nie odnieśli się do chińskich oskarżeń. Komentatorzy zauważają jednak, że gdyby doszło do kolizji ze względu na błąd po stronie amerykańskiej – mogłoby dojść do konfliktu między tymi dwoma państwami. Przypominamy, że te 2 supermocarstwa mają na pieńku nie od wczoraj.

Miley Cyrus i Elon Musk wychodzą razem z klubu o 6 nad ranem (ZDJĘCIA)

Fot. Danny Moloshok / Reuters / Forum

elon-musk

Elon Musk i Grimes spodziewają się dziecka?/ fot. Forum