Astygmatyzm jest częstą wadą wzroku, która kojarzy się przede wszystkim z koniecznością noszenia okularów. Jednak i astygmatycy mogą nosić soczewki kontaktowe, które w wyraźny sposób poprawią jakość widzenia i podniosą komfort wykonywania codziennych czynności.

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej pojawiających się wad wzroku – obok krótkowzroczności i dalekowzroczności. U jego podstaw leczy nieprawidłowość w budowie rogówki – przybiera kształt owalu, co powoduje zaburzenie ostrości widzenia.

Zamiast okularów – soczewka kontaktowa

Jeszcze do niedawna astygmatycy byli skazani wyłącznie na okulary. Do korekcji tej wady wzroku wykorzystywane były specjalne okulary ze szkłami cylindrycznymi. Specjalny sposób szlifowania pozwalał na załamywanie się światła pod kątem prostym, umożliwiając tym samym punktowe odbijanie się obrazu na soczewce.

Obecnie korekcja astygmatyzmu możliwa jest również dzięki soczewkom kontaktowym. Trzeba jednak wiedzieć, że taką opcję ma wyłącznie soczewka toryczna – do kupienia także w e-salonach optycznych, np. Vision Express. Takie szkła kontaktowe różnią się od klasycznych soczewek nie tylko budową cylindryczną, ale i szeregiem parametrów.

Nowoczesne soczewki toryczne

Jeszcze do niedawna soczewka dla astygmatyków była dostępne w wersji twardej. Jednak korzystanie z coraz doskonalszych technologii pozwoliło na produkcję soczewek miękkich – silikonowo-hydrożelowych.

Warto przy tym podkreślić, że toryczne szkła kontaktowe posiadają znacznie wyższą transmisję tlenu, co zapobiega niedotlenieniu oka. Ponadto dużo lepsze nawilżenie sprawia, że codzienne noszenie soczewek dla astygmatyków jest w 100% komfortowe.

Warto podkreślić, że nowoczesne soczewki toryczne – poza zastosowaniem najlepszych materiałów – pozwalają korygować nie tylko astygmatyzm, ale również krótko- czy dalekowzroczność.

Dzięki takim szkłom kontaktowym, wszystkie osoby noszące do tej pory okulary, mogą bez ograniczeń uprawiać sporty oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Kiedy okulary zamienić na soczewki kontaktowe toryczne?

Lekarze okuliści z reguły nie określają minimalnej i maksymalnej wady wzroku. Niemniej jednak przyjmuje się, że soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone są dla osób, u których wada wzroku nie przekracza 2,5 dioptrii. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku – warto więc skorzystać z lekarskiej konsultacji.