Jak podają zagraniczne media, stan królowej Elżbiety II uległ znaczącemu pogorszeniu. Niestety, tym razem nie są to kolejne plotki i niepotwierdzone spekulacje – specjalne oświadczenie wydał Pałac Buckingham:

Po przeprowadzeniu dalszych badań dziś rano, lekarze Królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa czuje się dobrze i przebywa w Balmoral” – poinformował Pałac Buckingham w czwartek w oficjalnym oświadczeniu.

Królowa Elżbieta II obchodzi 96. urodziny. TOP 16 CIEKAWOSTEK z życia monarchini

Stan królowej Elżbiety II jest bardzo poważny. Pałac Buckingham wydał oświadczenie

Jak przekazało BBC, w środę Elżbieta II odwołała spotkanie z Tajną Radą Wielkiej Brytanii. Do sprawy zdążyła odnieść się świeżo powołana, nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss:

Cały kraj będzie głęboko zaniepokojony wiadomościami z Pałacu Buckingham w porze lunchu. Moje myśli – i myśli ludzi całego Zjednoczonego Królestwa – są z Jej Wysokością Królową i jej rodziną w tym czasie.

Królowa przebywa obecnie w zamku Balmoral znajdującym się w Royal Deeside, w Aberdeenshire w Szkocji. Jest to rezydencja królewska od ponad 150 lat i po raz pierwszy została wykorzystana jako dom wakacyjny przez królową Wiktorię i księcia Alberta. Mówi się, że jest to jedna z ulubionych rezydencji królowej i spędziła tam więcej czasu w ciągu ostatniego roku. Z kolejnych pojawiających się z godziny na godzinę informacji wynika, że do Balmoral zmierzają członkowie rodziny królewskiej – książe William oraz księżna Kornwalii Camilla, a także książe Harry i Meghan. Na miejscu u boku królowej jest już książę Karol. Księżna Kate pozostaje w Windsorze, ponieważ dziś jest pierwszy dzień w nowej szkole księcia Louisa, George’a i księżniczki Charlotte.

Były królewski korespondent BBC Richard Sumner przekonuje, że sprawa naprawde jest poważna:

Ostrożne sformułowanie oświadczenia pałacu sugeruje, że „prawdopodobnie dzieje się coś poważnego”. Cała polityka pałacu zawsze była niedopowiedzeniem i zawsze podejrzewałem, że być może chodziło tu o coś więcej niż problem z mobilnością. Wraz z wiekiem mogą pojawić się inne, bardziej skomplikowane problemy medyczne. Kiedy masz 96 lat, oczywiście nie możesz oczekiwać, że będziesz miał zdrowie 25-latka. Mam nadzieję, że jest to przemijająca burza, którą można przezwyciężyć, ale myślę, że sądząc po ostrożnym sformułowaniu pałacu, może się tu dziać coś poważnego.

Przed bramami zamku Balmoral zbierają się sympatycy Królowej i rodziny królewskiej. Policja stoi na straży bram podjazdu prowadzącego do Zamku, gdzie zjeżdżają się członkowie rodziny Elżbiety II.

People gather outside Balmoral Castle Reuters / Forum

Security officers guard the gates of Balmoral Castle, Reuters / Forum

Królowa Elżbieta wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku w wieku 25 lat. Panowanie w kraju objęła po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Jest pierwszym brytyjskim monarchą, który dzierży swój tron od 70 lat. Praprababka Elżbiety II, Królowa Wiktoria, rządziła przez 63 lata i siedem miesięcy. Królowa Elżbieta II 21 kwietnia 2022 roku obchodziła 96. urodziny. Również w tym roku zorganizowano obchodzy z okazji 70-lecia jej panowania.

Z całego kraju napływają modlitwy i słowa troski o zdrowie królowej. Informacje będziemy aktualizować na bieżąco.