Praktycznie od momentu pojawienia się szczoteczek sonicznych na rynku trwa walka o prymat między nimi a szczoteczkami elektrycznymi. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między tymi dwoma typami szczoteczek? Która szczoteczka do zębów jest lepsza – soniczna czy elektryczna? Odpowiedzi na zadane pytania postaraliśmy się umieścić w poniższym tekście.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – podobieństwa

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, jednakże różni się od innych tego typu przyrządów chociażby zastosowaną w niej technologią. A jakie są podobieństwa między szczoteczką soniczną a elektryczną? Z pewnością łączy je wygląd zewnętrzny, gdyż oba urządzenia posiadają podobne rączki, na których osadzone są główki czyszczące. Ponadto oba są lekkie i poręczne, a we wnętrzu ich korpusów znajdują się silniczki elektryczne, które wprawiają końcówki w określony typ ruchów. Zarówno szczoteczka soniczna, jak i elektryczna posiada również baterię lub akumulator. Nie sposób zapomnieć także o funkcjach czy trybach pracy, które w obu przyrządach są dość podobne. Należy pamiętać o tym, iż obie szczoteczki mogą zapewnić nam kompleksową higienę jamy ustnej, włącznie z opcją masażu dziąseł czy oczyszczania trudno dostępnych miejsc, np. elementów aparatu ortodontycznego.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? To, co rzuca się w oczy na samym początku, to na pewno kształt głowicy. Szczoteczki soniczne posiadają podłużną główkę, elektryczne natomiast, które poruszają się ruchami obrotowymi – okrągłą. Inną istotną różnicą jest zastosowana w szczoteczkach technologia działania. Szczoteczki soniczne oczyszczają jamę ustną z nieczystości, wykorzystując przy tym fale dźwiękowe oraz ruchy wymiatające, podczas gdy urządzenia elektryczne robią to przy pomocy mechanicznego ścierania oraz obracają się wokół własnej osi. Przyrządy oparte o technologię soniczną pracują znacznie szybciej. Mogą osiągać prędkość do 96 000 ruchów wykonywanych w trakcie minuty, a szczoteczki elektryczne generują zazwyczaj jedynie od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów, co z pewnością ma wpływ na skuteczność ich pracy. Oprócz tego szczoteczki soniczne niekiedy określa się jako udoskonalone modele szczoteczek elektrycznych, stąd też często posiadają one więcej trybów pracy czy funkcji ułatwiających szczotkowanie zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obu przyrządów, odwiedź stronę – https://smilesonic.com/pl/oto-dlaczego-szczoteczka-soniczna-jest-lepsza-od-elektrycznej/.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – która jest lepsza?

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej? Zdaje się, że to właśnie szczoteczki soniczne zapewniają efektywniejsze oczyszczanie zębów z bakterii, resztek pokarmowych i osadów, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób borykających się z próchnicą, paradontozą oraz nadwrażliwościami, czy też użytkowników protez bądź aparatów ortodontycznych. Specjaliści uważają także, że to właśnie ruch wymiatający jest najskuteczniejszym ruchem w kontekście szczotkowania zębów. Szczoteczki elektryczne, np. rotacyjne, ścierają osady, przebarwienia i kamień z powierzchni zęba w sposób mechaniczny, a soniczne używają do tego celu wibracji fal dźwiękowych, co w kontekście bezpiecznego szczotkowania pozwala na przechylenie szali zwycięstwa na korzyść tych drugich. Dodatkowo szczoteczki soniczne nieco lepiej usuwają nieczystości z trudno dostępnych miejsc, a także, dzięki owalnemu kształtowi, ich końcówki są w stanie objąć większą powierzchnię zębów podczas ich mycia. Szczoteczki, które wykorzystują w swojej pracy fale dźwiękowe, pracują dużo ciszej, co znacząco wpływa na komfort ich użytkowania.

Niezależnie od tego, na którą szczoteczkę ostatecznie się zdecydujemy, zarówno soniczne, jak
i elektryczne (rotacyjne czy rotacyjno-pulsacyjne), są w stanie kompleksowo zadbać o naszą jamę ustną, usuwając osady, przebarwienia i kamień, a także chroniąc zęby i dziąsła przed różnymi dolegliwościami.