Kanały tematyczne największych stacji nie są wielką nowością w świecie mediów. W Polsce pionierem było TVN Style, które na ekranach telewizorów pojawiło się w 2004 roku. Następnie o serca polskich kobiet postanowił zawalczyć Polsat, uruchamiając Polsat Cafe w 2008 roku. Zaledwie 13 lat później Telewizja Polska, sowicie dotowana przez rządzącą partię, postanowiła stworzyć własny kanał skierowany do kobiet.

Joanna Jędrzejczyk TŁUMACZY się z usunięcia informacji o tym, że dostała pracę w TVP

TVP Kobieta – film promocyjny

Oczywiście nie można sobie wyobrazić debiutu nowej telewizji bez odpowiedniej promocji. O film przygotowany specjalnie na tę okazję zadbali podopieczni Jacka Kurskiego. W produkcji wzięły udział największe gwiazdy stacji: Marzena Rogalska, Marta Manowska, Ida Nowakowska i Tomasz Kamel (który zamienia się w kobietę).

Mogłoby się wydawać, że po wywołującej ciarki żenady kampanii Apartu z udziałem Małgorzaty Sochy, Anny Lewandowskiej oraz Julii Wieniawy, reklamowi twórcy zdążyli się zorientować, że lata 90. szczęśliwie mamy za sobą. Nic bardziej mylnego.

BARABASZ KOMENTUJE: Rodzina zastępcza, czyli dlaczego Krystyna Pawłowicz nie lubi Gucci

TVP zafundowała obraz kobiety rodem z „Żon ze Stepford” – dzielnych pań domu, które pomiędzy kąpielami a sprzątaniem, znajdują czas na upieczenie brokułów, sprzedawanie lodów z dzieckiem na ręku oraz przeglądanie się w lustrze. Całość utrzymana jest w pastelowych odcieniach, wśród których dominuje róż. Wszystko w rytmie piosenki „Pretty Woman”, która stała się motywem przewodnim kultowego filmu z Julią Roberta w roli głównej. Dlaczego kobiecą telewizję promuje hit z 1964 roku, którą wszyscy kojarzą z opowieścią o prostytutce zakochanej w swoim bajecznie bogatym kliencie? Nie do końca wiadomo.

Jacek Kurski zdradził, jakie imię wybrał wraz z żoną dla pierwszego wspólnego dziecka

Pewne jest natomiast, że na tym nie zakończyła fascynacja twórców latami 90. Hasło przewodnie reklamy brzmi „Kobieta taka jak ty”, co wszystkim pamiętającym rynek prasy momentalnie kojarzy się z magazynem „Tina” (wyd. Bauer), które przez wiele lat było promowane sloganem „Tina taka jak ty”.

W ofercie programowej stacji można znaleźć takie nowości jak „Dirty dancing” oraz „La la land”, a także serial „Velvet” opowiadający o miłości biednej krawcowej do potentata modowego. Nie wiadomo, czy stacja planuje emisję „Niewolnicy Isaury”, ale nie byłoby to wielką niespodzianką.

Jacek Kurski wziął drugi ślub kościelny. Pojawiło się mnóstwo osobistości (ZDJĘCIA)

Natomiast po wizerunku kobiety, który zaprezentowała TVP w promocyjnym spocie, można śmiało powiedzieć, że „Perfekcyjna pani domu” z Małgorzatą Rozenek nagradzającą koroną królowej czystości kobiety, którym udało się posprzątać mieszkanie, była szczytem feministycznego wysublimowania.

 

Marzena Rogalska i Tomasz Kammel na ściance.

Tomasz Kammel, Marzena Rogalska, fot. Piętka Mieszko/AKPA.

Marta Manowska, SK:, , fot. AKPA/AKPA