Taylor Swift to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i przedsiębiorczyni, urodzona 13 grudnia 1989 roku w Reading, Pensylwania. Jej kariera rozkwitła w świecie muzyki country, a potem przechodziła przez różne gatunki muzyczne, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności na całym świecie. Zdobywczyni wielu nagród, w tym 11 nagród Grammy, Swift stała się ikoną nie tylko ze względu na swoje muzyczne osiągnięcia, ale także zaangażowanie społeczne i filantropię, przez lata biorąc udział w wielu kampaniach społecznych i akcjach charytatywnych.

Dziś jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek na całym świecie mając na swoim koncie więcej niż 50 mln sprzedanych albumów i 150 mln singli. Jest też zwyciężczynią jedenastu nagród Grammy, jednej statuetki Emmy czy dwudziestu trzech statuetek Billboard Music Awards. W 2010, 2015 i 2019 roku znalazła się ona na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika Time, a także najlepiej zarabiających artystek, 100 najsilniejszych kobiet i 100 celebrytów i celebrytek magazynu Forbes. W 2021 roku zdobyła nagrodę Grammy w kategorii „Album roku” za płytę „Folklore”, stając się pierwszą kobietą, która zdobyła statuetkę w tej kategorii aż trzy razy.

Tego jeszcze nie było! Taylor Swift spowodowała trzęsienie ziemi w Seattle

Taylor Swift ogłoszona człowiekiem roku 2023 według magazynu „Time”

Teraz do grona sukcesów 33-latki dołączył kolejny – właśnie ogłoszono, że Taylor Swift została człowiekiem roku 2023 według tygodnika „Times”. Piosenkarka wyprzedziła innych kandydatów, wśród których między innymi znalazł się… prezydent Rosji Władimir Putin oraz lalka Barbie.

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, w trakcie selekcji kierowano się wyborem osoby, ktora miała duży wpływ na wydarzenia na świecie i zdominowała w danym roku nagłówki gazet oraz serwisów informacyjnych, zarówno w pozytywnym jak i negatywnym sensie. Ranking organizowany jest od 1927 roku i wielokrotnie pojawiały się w nim kontrowersyjne nazwiska – m.in Adolfa Hitlera, Józefa Stalina czy Ajatollaha Chomeiniego.

W ostatecznej selekcji tegorocznego rankingu „Time’a” brało udział dziewięciu kandydatów, których nazwiska ujawniono w poniedziałek rano podczas programu NBC Today. Poza Swift byli to:

  • Hollywoodzcy wojownicy – scenarzyści i aktorzy, którzy strajkowali przez cały rok, wstrzymując tworzenie i kręcenie nowych i bieżących programów i filmów.
  • Xi Jinping – prezydent Chin, który „po kilku miesiącach swojej bezprecedensowej trzeciej kadencji, umocnił swoją rolę jednego z najpotężniejszych współczesnych przywódców” tego kraju.
  • Sam Altman – amerykański przedsiębiorca, inwestor i programista. W 2023 roku pojawił się na pierwszych stronach gazet w związku z jego odejściem (i szybkim powrotem) na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI, firmy, która wypuściła przełomową aplikację ChatGPT.
  • Prokuratorzy oskarżający Trumpa – prokuratorzy z Florydy, Georgii, Nowego Jorku i Waszyngtonu postawili Donaldowi Trumpowi zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z ingerencją w wybory, nielegalnym przechowywaniem tajnych dokumentów i fałszowaniem dokumentacji biznesowej.
  • Lalka Barbie – Film Grety Gerwig „Barbie”, w którym wystąpili Margot Robbie i Ryan Gosling przyciągnął do kin tłumy i był najbardziej dochodowym filmem 2023 roku. Zarobił 1,4 miliarda dolarów i spowodował eksplozję różowej mody, akcesoriów i innych towarów w sklepach na całym świecie.
  • Władimir Putin – „Times” uzasadnia nominację tym, że „w 2023 r. Putin stanął przed krótkotrwałym zagrożeniem dla swojej władzy podczas buntu Wagnera, ale ostatecznie jego wpływy uległy jedynie wzmocnieniu, gdy grupa najemników wycofała się po podpisaniu porozumienia przez białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę”.
  • Król Karol III – po kilkudziesięciu latach oczekiwania na tron, w maju tego roku król Karol III objął stanowisko głównego monarchy Wielkiej Brytanii i innych terytoriów.
  • Jerome Powell – od lutego 2018 roku przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. Zdaniem „Times”, „odegrał kluczową rolę w zarządzaniu wysoką inflacją w USA, próbując zaprojektować tak zwane „miękkie lądowanie”, polegające na obniżeniu inflacji poprzez podniesienie stóp procentowych bez powodowania recesji.

Gratulujemy!

Taylor Swift romansuje ze słynnym sportowcem polskiego pochodzenia

Na początek jesieni: Taylor Swift stawia na plisy i oversize’owy sweter

Taylor Swift attends the 2023 MTV Video Music Awards at the Prudential Center in Newark, New Jersey, U.S., September 12, 2023.,Image: 804872688, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ANDREW KELLY / Reuters / Forum

Taylor Swift attends the 65th Annual Grammy Awards in Los Angeles, California, U.S., February 5, 2023.,Image: 754335573, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: DAVID SWANSON / Reuters / Forum

Taylor Swift arrives at the 2022 MTV Video Music Awards at the Prudential Center in Newark, New Jersey, U.S., August 28, 2022.,Image: 717298958, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: EDUARDO MUNOZ / Reuters / Forum

Taylor Swift

Fot.Forum/REUTERS

Taylor Swift

Fot.Forum/Backgrid USA

Taylor Swift

Fot.Forum/Reuters

Taylor Swift

Fot.Forum/Mega Agency