Zwiększa się zapotrzebowanie nie tylko na białka i energię, ale także na witaminy i składniki mineralne. To, dlatego już od pierwszych tygodni ciąży warto dbać o urozmaiconą i zbilansowaną dietę. Jeśli jest ona niewystarczająca, w porozumieniu z lekarzem warto wprowadzić odpowiednie suplementy dla kobiet w ciąży. Jakie witaminy dla ciężarnych warto stosować? Które składniki są ważne? Podpowiadamy.

Suplementy dla kobiet w ciąży – kiedy należy po nie sięgnąć?

Czy każda kobieta w ciąży powinna zażywać suplementy z witaminami dla ciężarnych? Warto pamiętać, że w tym szczególnym okresie zwiększa się zapotrzebowanie organizmu przede wszystkim na białko i energię, ale także na niektóre witaminy i minerały ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka.

Tę dodatkową porcję składników warto dostarczyć z pożywieniem w postaci dobrze zbilansowanych posiłków. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W takich przypadkach można sięgnąć po suplementy diety, jednak dawkę konkretnych składników należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Witaminy w ciąży – które składniki wpływają pozytywnie na przebieg ciąży?

Jest kilka składników, na które kobieta ciężarna szczególnie powinna zwrócić uwagę. Wśród nich są substancje, których niedobór może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Ale są też składniki, które wspomagają przebieg ciąży.

Kwas foliowy (witamina B9)

Jest ważny w okresie prekoncepcyjnym, przez całą ciążę oraz w czasie laktacji. Ogrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju komórek układu nerwowego, krwiotwórczego i pokarmowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka oraz wspomaga prawidłowy rozwój układu moczowego. Wpływa też korzystnie na matkę poprzez zmniejszenie ryzyka rozwoju zakrzepicy i wystąpienia poronienia.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest jednym z kluczowych składników dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Pomaga utrzymać ciążę i ogranicza ryzyko przedwczesnego porodu. Ma pozytywny wpływ na wzrost masy urodzeniowej dziecka i wspomaga prawidłowy rozwój narządu wzroku. Dodatkowo obniża ryzyko pojawienia się depresji poporodowej.

Żelazo w ciąży

Niedobór tego składnika jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju układu krwiotwórczego i immunologicznego. Zbyt niski poziom żelaza w ciąży (anemia) zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. To ważne, aby żelaza nie przyjmować na własną rękę, a dawkowanie oraz rodzaj preparatu ustalić z lekarzem prowadzącym.

Jod w ciąży

Tabletki dla kobiet w ciąży obowiązkowo powinny zawierać odpowiednią dawkę jodu. Niedobór tego składnika może skutkować wadami ośrodkowego układu nerwowego, niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami słuchu oraz niedorozwojem umysłowym rozwijającego się dziecka. Zbyt niski poziom jodu stwarza ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Witamina D3

Zazwyczaj cierpimy na niedobór tego składnika, a w ciąży ma on szczególne znaczenie, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Witamina D3 jest ważna dla odpowiedniej mineralizacji kości dziecka i matki. Jest niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju krzywicy u dziecka, ma wpływ na niską masę urodzeniową oraz rozwój umysłowy dziecka w pierwszym roku życia. Zbyt niski poziom tej witaminy jest ważny także dla kobiet w ciąży – przyczynia się do wystąpienia stanu przedrzucawkowego, rozwoju cukrzycy ciążowej lub ostrego krwotoku poporodowego.

Magnez w ciąży

Niedobór magnezu może powodować skurcze u kobiet ciężarnych. Magnez pełni wiele funkcji w organizmie, bierze udział w syntezie białek, przewodzeniu nerwowym, termoregulacji, mineralizacji kości, aktywacji enzymów czy w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Witaminy dla ciężarnych – ważna zawartość składników

Razem z lekarzem prowadzącym warto sprawdzić zawartość składników w konkretnym preparacie. To ważne, aby uniknąć zażywania tych samych substancji z różnymi suplementami. Bowiem tak jak niedobór, także nadmiar niektórych składników może być szkodliwy.

 

Artykuł partnera