Do 2017 roku liczba aptek w Polsce systematycznie spada. Dotyczy to jednak aptek stacjonarnych, nie internetowych. Dowiedz się, z czego wynika ta tendencja oraz co to znaczy dla Ciebie jako konsumenta.

Reforma „Apteka dla aptekarza” a spadek liczby aptek

W połowie 2017 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne, popularnie zwana „Apteką dla aptekarza”. Do tej daty liczba aptek i punktów aptecznych w całej Polsce systematycznie wzrastała. Po trzech latach od reformy cel ustawodawców, jakim było zwiększenie dostępności do leków w Polsce, nie został osiągnięty. Nowe otwarcia zostały ograniczone, jednak nie spadła średnia zamykanych co miesiąc aptek. W związku z tym ogólny trend w ilości aptek w Polsce jest spadkowy.

„Apteka dla aptekarza” czyli trudno jest założyć aptekę

Wprowadzone w 2017 roku przepisy zezwalają na otwarcie nowej apteki jedynie osobie, która jest farmaceutą lub spółce jawnej czy partnerskiej farmaceutów. To jednak nie wszystko. Restrykcje dotyczą również regulacji demograficzno-geograficznych. Przed 2017 rokiem nie miało to znaczenia, natomiast od 4 lat jedna placówka apteczna może znajdować się nie bliżej, niż 500 lub 1000 metrów od drugiej (to zależy od wielkości gminy). Może też przypadać na co najmniej 3 tysiące mieszkańców.

W ocenie specjalistów obecnie temat aptek w Polsce znajduje się w specyficznym klinczu – aptek nie ma gdzie zakładać, ani nie ma komu ich zakładać. Przed 2017 otwieranych w Polsce było 100-110 aptek, obecnie jest to ok. 20. Nadal zamyka się jednak aż 70 placówek każdego miesiąca.

Polacy zostaną bez leków?

W Europie funkcjonuje kilka sposobów zarządzania rynkiem aptek. Generalna tendencja jest jednak do jego otwierania w myśl zasady, aby udostępniać obywatelom jak najlepszy dostęp do leków. Najwięcej restrykcji dotyczącej handlu farmaceutykami wprowadzonych jest w Polsce, na Węgrzech, Łotwie i w Estonii. Warto również wspomnieć, że jedynie w Polsce funkcjonuje zakaz reklamowania placówek aptecznych. Jak potwierdzają eksperci, została przez to zupełne zablokowana legalna forma komunikacji między aptekami a pacjentami.

Celem rządzących było zwiększenie dostępu do leków. Tymczasem wygląda na to, że jest całkiem odwrotnie. Na całe szczęście Polacy nie są w tragicznej pozycji.

Apteki internetowe przyszłością farmacji

Każda legalnie działająca apteka internetowa musi spełniać szereg norm dotyczących jakości sprzedawanych produktów, ich przechowywania i wysyłki. Pod tym względem niczym nie różni się od apteki stacjonarnej. Ma jednak tę przewagę nad placówką lokalną, że może prowadzić sprzedaż w całej Polsce. Z tego też względu, kolejne ograniczenia władz dotyczące handlu lekami, nie mają aż tak negatywnego wpływu na otwieranie e-aptek, jak tych stacjonarnych. Wręcz przeciwnie. Już funkcjonujące, ugruntowane na rynku stacjonarnym placówki, decydują się na wprowadzenie innowacyjnych usług, dzięki którym zwiększają swój zasięg i mają większe możliwości dotarcia do pacjenta.

Jako konsumenci możemy na tym tylko i wyłącznie zyskać. Apteki internetowe oferują produkty w atrakcyjnych cenach, nierzadko znacznie lepszych od stacjonarnej alternatywy. Co więcej, wachlarz dostępnych produktów jest szerszy, a regularne składanie zamówień pozwala na uzyskanie atrakcyjnych rabatów.

Na koniec warto jednak wspomnieć, że wprowadzanie innowacji najlepiej prosperuje w państwach, w których rynek apteczny jest stosunkowo najmniej ograniczony. Wzrost aptek internetowych w Polsce należy zatem przypisywać nie tyle ograniczeniom legislacyjnym, co zaradności farmaceutów, jak również wciąż niezagospodarowanej na dużą skalę w naszym kraju sekcji e-commerce.

Jak kupować w internecie leki?

  • upewnij się, że apteka internetowa, którą wybrałeś, to legalnie działająca placówka (posiada NIP, adres, udostępnia na swojej stronie wszystkie informacje potrzebne do zweryfikowania podmiotu gospodarczego),
  • sprawdź, czy e-apteka posiada regulamin obejmujący kwestie RODO, wysyłki, reklamacji i zwrotu towaru,
  • nie kieruj się wyłącznie ceną – zbyt duże obniżki powinny zwrócić Twoją uwagę na wyżej wymienione kwestie prawne.

Jeśli będziesz pamiętać o powyższych zasadach, kupowanie w internecie leków jest w pełni bezpieczne, a w dobie pandemii dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania.

Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj: Co Polacy najczęściej zamawiają w aptekach internetowych – czym jest usługa Click and Collect?

 

Artykuł sponsorowany