Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu mieszkania?
Dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie?
Zabezpieczenie swojego majątku to jedna z tych spraw, którą często odkłada się na później. Niestety, życie jest na tyle nieprzewidywalne i obfite w różne zdarzenia losowe, że nie warto czekać. W tym artykule podpowiemy Ci, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i czy jest to opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.
Najważniejsze informacje:
- Nawet jako najbardziej ostrożny właściciel mieszkania, nie jesteś w stanie zapobiec wszystkim zagrożeniom. Akty wandalizmu, awarie instalacji czy klęski żywiołowe są kosztowne w skutkach, dlatego warto wykupić ubezpieczenie.
- Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb, budżetu domowego, a nawet lokalizacji. Dzięki temu przyniesie realne korzyści.
- To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy głównie od sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony.
- Aby zaoszczędzić na zakupie polisy, porównaj oferty u wielu ubezpieczycieli.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko formalność – to realne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, które mogą poważnie wpłynąć na Twoje życie i finanse. Oto kilka podstawowych korzyści:
- ochrona przed stratami finansowymi – Twoje mieszkanie to jedno z najcenniejszych dóbr materialnych. Dobrze dobrane ubezpieczenie mieszkania w bloku czy wieżowcu pozwala uniknąć finansowego obciążenia, ponieważ to ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z likwidacją szkód,
- poczucie bezpieczeństwa – świadomość, że Twoje mieszkanie jest ubezpieczone, daje Ci poczucie spokoju. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na urlop, czy przebywasz poza domem na co dzień, przydaje się świadomość, że ewentualne szkody zostaną pokryte,
- spełniasz obowiązek nałożony przez bank – biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie, możesz dostać wymóg zakupu polisy. Jeśli zrobisz to samodzielnie, dopasujesz ją do swoich potrzeb, więc nie będzie to tylko formalność,
- wybierzesz najlepszy wariant dla siebie – ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona murów, ale też wyposażenia. Poza tym wiele polis uwzględnia OC w życiu prywatnym, dzięki czemu nie musisz się martwić o szkody wyrządzone innym osobom, np. sąsiadowi w wyniku zalania. Rozszerzenie pakietu o pomoc w trudnych sytuacjach (zapewnienie lokalu zastępczego, organizacja napraw czy nawet konsultacja prawna) znacznie pomagają zminimalizować stres,
- zabezpieczysz się na każdą ewentualność – jeżeli nieruchomość jest w miejscu szczególnie narażonym na dany rodzaj szkody, możesz ją ubezpieczyć i mieć spokój ducha.
Jakie ubezpieczenie mieszkania jest opłacalne?
Aby skutecznie zabezpieczyć swój majątek przed niespodziewanymi zdarzeniami, trzeba dostosować ubezpieczenie mieszkania do swoich indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim chodzi tu o zakres ochrony. Dobra polisa chroni przed najważniejszymi ryzykami, które mogą dotyczyć właśnie Twojej nieruchomości, np. powodzią spowodowaną siłami natury, zalaniem przez sąsiada czy kradzieżą cennego sprzętu elektronicznego. Zastanów się, jakie zagrożenia są najbardziej prawdopodobne w Twoim przypadku.
Zakres ochrony ma bezpośredni wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, wieżowcu czy też innym budynku wielorodzinnym. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najtańsza polisa jest najlepszym wyborem. Ograniczony zakres ochrony może okazać się niewystarczający w kryzysowej sytuacji, a Ty i tak będziesz musiał dopłacać z własnej kieszeni na naprawę urządzeń czy zakup materiałów wykończeniowych.
Opłacalna polisa to też taka, która realnie wesprze Cię finansowo w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Właśnie dlatego zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, która powinna odzwierciedlać wartość Twojej nieruchomości. Jeśli będziesz ubezpieczać dodatkowo swoje ruchomości domowe, koniecznie oszacuj prawidłowo swoje wyposażenie. Również ma to wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Podana niska wartość nieruchomości obniży oczywiście wysokość składki, ale gdy mieszkanie zostanie całkowicie zniszczone, otrzymasz odszkodowanie w wysokości ustalonej w polisie. Ubezpieczyciel nie podniesie kwoty ze względu na inną rzeczywistą wartość.
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania
To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, jest uzależnione od oferty towarzystwa. Przed podpisaniem umowy musisz zapoznać się zatem z jej warunkami. Zakres ochrony może obejmować zdarzenia losowe, za które możesz uzyskać odszkodowanie . Pożar w kuchni, powódź lokalu na parterze czy uderzenie pioruna to tylko niektóre z nich. W najtańszym i jednocześnie podstawowym wariancie, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wyłącznie mury, często też elementy stałe (czyli zabudowę kuchenną, podłogi, płytki ceramiczne na ścianie itd.). Nie uwzględnia jednak cennego wyposażenia.
Czy takie ubezpieczenie jest zatem opłacalne? Na pewno chroni Twój majątek, ale w bardzo okrojonej wersji. Często podstawowa polisa jest wybierana przez osoby, które kupują mieszkanie na kredyt. Spełniają one wymagania banku, który nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia murów oraz elementów stałych.
Rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkania
Zastanów się nad tym, aby rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkania o dodatkowe ryzyka. Elektronika, urządzenia w kuchni czy meble to bardzo cenny sprzęt. W razie ich uszkodzenia, koszt ponownego zakupu jest bardzo wysoki. Właśnie dlatego weź pod uwagę polisę obejmującą ruchomości domowe.
Poza tym przydatną opcją jest assistance domowy. Klucz zatrzasnął się w zamku? Doszło do awarii instalacji wodnej? A może popsuła się pralka? W takich sytuacjach możesz zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o pomoc, a wszystko to w ramach swojej polisy mieszkaniowej. Możesz wykupić również OC w życiu prywatnym i nie martwić się o ponoszenie kosztów za szkody wyrządzone osobie trzeciej, w tym również sąsiadom. Do tego ciekawą opcją jest ubezpieczenie zwierząt domowych.
Wielu ubezpieczycieli ma w swojej ofercie wariant tzw. All Risks. Umowa obejmuje wtedy większość zdarzeń, w tym stłuczenia, przepięcia czy kradzież z włamaniem. To kompleksowa ochrona Twojego mieszkania. Poza tym możesz wykupić ubezpieczenie, nawet jeśli nie jesteś właścicielem nieruchomości. OC najemcy to gwarancja wypłaty odszkodowania w razie zniszczeń, co pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze ze swojego budżetu.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, wieżowcu lub budynku wielorodzinnym? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ubezpieczyciele biorą pod uwagę:
- wartość nieruchomości (murów, elementów stałych i ruchomości domowych),
- zakres ochrony w wybranym wariancie,
- miasto i dokładną lokalizację mieszkania,
- powierzchnię użytkową,
- kondygnację, liczbę lokatorów i zastosowane zabezpieczenia.
Kwota za roczną polisę może wynosić nawet niewiele ponad 100 złotych. Biorąc pod uwagę możliwe zniszczenia, to naprawdę niewiele. Im większa wartość mieszkania oraz zakres ochrony – tym wyższa składka.
Jak oszczędzić na ubezpieczeniu mieszkania?
Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania, pożaru, huraganu czy też kradzieży? Co zrobić, aby nie przepłacać? Przede wszystkim zacznij od porównania ofert w wielu towarzystwach. Nie musisz odwiedzać każdej firmy oddzielnie i wyliczać składkę. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online.
Po uzupełnieniu krótkiego formularza z podstawowymi danymi, zobaczysz dostępne opcje. Porównasz nie tylko cenę, ale również zakres ochrony. Szybko też kupisz polisę online i zapłacisz za nią elektronicznie. W razie nieprzewidzianej sytuacji otrzymasz odszkodowanie za zalane mieszkanie, skradziony sprzęt elektroniczny czy wyrządzoną szkodę osobie trzeciej – wszystko zależy od zdarzeń zawartych w umowie.
Wiedząc, jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania w różnych towarzystwach, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Pamiętaj, aby nie oszczędzać na polisie – jej zadaniem jest realnie wesprzeć Cię w razie naprawy urządzeń po zalaniu, zakupie nowych mebli po pożarze czy uzupełnieniu wyposażenia po włamaniu z kradzieżą. Poza tym nie zaniżaj wartości nieruchomości, szukając oszczędności. W razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną, nie otrzymasz wystarczającej pomocy finansowej.
Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno być przejrzyste i korzystne, dlatego przed zakupem, zapoznaj się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To dokument, dzięki któremu zwrócisz uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, a także dowiesz się, kiedy w praktyce możesz liczyć na wsparcie finansowe.
Artykuł sponsorowany