Modne hobby to doskonały sposób na spełnienie swoich ambicji i wyrażanie emocji. Wszystko ma jednak swoją cenę. Podpowiadamy, ile trzeba zapłacić za naukę fotografii i niezbędny sprzęt.

Kurs fotografii – konieczność czy zbędny wydatek?

Jeśli interesuje cię fotografia, ale brakuje ci umiejętności lub chcesz nauczyć się więcej, z pewnością szukasz kursów fotografowania, dzięki którym ukształtujesz swoją wiedzą oraz zdobędziesz nowe kompetencje. Czy wiesz jednak, ile przyjdzie ci zapłacić za szkolenia?

Stacjonarne kursy fotografii

Stacjonarne kursy fotografowania to jedne z najlepszych sposobów na zdobycie niezbędnych umiejętności. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych i są uzależnione od rodzaju i trybu zajęć. Na cenę wpływa również tematyka lekcji. Kursy skoncentrowane na jednym zagadnieniu bywają droższe niż te dotyczące podstaw fotografii. Musisz wiedzieć, że średni koszt kursu fotografii dla początkujących kosztuje ok. 200-300 zł. W ramach zajęć nauczysz się obsługi aparatu oraz dowiesz się, jak prawidłowo komponować zdjęcia. Zdobyta wiedza wyznaczy kierunek dalszej nauki. Warto dodać, że na popularnych portalach zakupów grupowych znajdziesz wiele ofert niedrogich lekcji fotografowania, co zmniejszy koszt twojej nauki i pozwoli przygotować budżet na kolejne etapy kursu.

Kursy fotografowania online

Kursy online to wersja dla osób, które cenią swój czas i lubią interaktywne formy nauki. To również rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na płatny kurs stacjonarny. Musisz wiedzieć, że za wiele lekcji online nie trzeba płacić, co z pewnością zachęci cię do skorzystania z nich. W sieci znajdziesz też profesjonalne, płatne lekcje fotografowania. Zapłacisz za nie podobnie jak za kurs stacjonarny, czyli kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od rodzaju zajęć.

Poradniki dla początkujących

Na rynku znajdziesz duży wybór poradników dla początkujących. W ofercie są zarówno te książkowe, jak i internetowe. Pierwsze kosztują kilkadziesiąt złotych (w hurtowniach lub antykwariatach można kupić taniej), a ich największą zaletą jest przejrzysty układ wiedzy, co pomoże w pierwszych lekcjach. Możesz również skorzystać z informacji zawartych na licznych blogach i profesjonalnych portalach. Jednym z nich jest, np. Szeroki Kadr (https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografowanie-wnetrz-lekcja-przydatna-kazdemu), na którym specjaliści proponują ciekawe rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii. Adepci fotografowania wysyłają swoje zdjęcia, a doświadczeni fotografowie dzielą się swoją opinią na ich temat, dając wskazówki, nad czym warto popracować. Przydatne, prawda?

Aparat cyfrowy, lustrzanka, a może smartfon?

Sprzęt fotograficzny to zdecydowanie największy wydatek dla początkującego fotografa. Wiele osób marzy o lustrzance, której ceny zaczynają się od ok. 1500 zł, a ich górna granica zdaje się nie istnieć. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, poczekaj z zakupem drogiego aparatu. Kupno sprzętu średniej jakości to nie najlepsze rozwiązanie nawet dla początkujących. Zainwestuj w aparat cyfrowy, który pozwoli ci na złapanie bakcyla fotografii i ułatwi ci naukę podstaw fotografowania. Ceny sprzętu zaczynają się od ok. 300 zł. Dobrej jakości aparat cyfrowy możesz kupić za ok. 500-600 zł.

Jeśli marzy ci się fotografowanie, wykorzystaj swój smartfon, co pozwoli ci uniknąć dodatkowych wydatków na początku nauki. Współczesne telefony są wyposażone w wiele funkcji, które pozwalają robić naprawdę niezłe zdjęcia. Ponadto, fotografując smartfonem, możesz przekonać się, czy masz zadatki na fotografa. Jeśli masz wrażenie, że ten sposób nauki nie jest najlepszy, poczytaj o konkursach fotograficznych, w których używa się telefonów. Zdjęcia zapierają dech w piersiach!

Gadżety do fotografowania i ich ceny

Inwestując w fotograficzne hobby, musisz ponieść wiele kosztów. Poza bazowym sprzętem potrzebujesz wielu dodatków. Na szczęście może kompletować je sukcesywnie, nie nadwerężając budżetu. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka gadżetów, które zdecydowanie ułatwią twoją naukę i pozwolą ochronić kosztowny sprzęt. Na twojej liście powinny znaleźć się:

Torba na aparat – koszt: od 100 zł;

Czyścidła – koszt: od kilku do kilkudziesięciu złotych;

Tła do zdjęć – koszt: od kilku do kilkunastu złotych.

Po kilku lekcjach fotografii oraz miesiącach praktyki, możesz również zainwestować w wymienne obiektywy i lamp, które pozwolą ci zrobić wiele niezwykłych zdjęć.

Fotografowanie to nietanie hobby, jeśli jednak podejdziesz do niego z głową, nie stracisz majątku. Możesz skorzystać z wielu promocji w sklepach ze fotograficznych lub sięgnąć po używany sprzęt. Jego ceny zazwyczaj są znacznie niższe, co wcale nie wpływa na gorszą jakość. Warto też dobrze zaplanować budżet i wydatki – to pozwoli ci cieszyć się fotografowaniem bez obciążania portfela. Powodzenia!