Katarzyna Herman to ostatnio mocno rozchwytywana aktorka. Po sukcesie Magdy M. przyszła kolej na zmianę. Już nie gra doskonałej matki i żony, teraz jest twardym politykiem. Gali opowiedziała o swoim życiu. Jak zwykle mamy dla Was wybrane „smaczki\”.

Dlaczego została aktorką?

U mnie było banalnie.Gdy byłam mała, dziewczynki nie marzyły, żeby być modelkami. Wszystkie chciały być tancerkami albo aktorkami. Ja wybrałam to pierwsze. Chciałam być primabaleriną w tiulowej spódniczce. Ostatecznie tańczyć w Mazowszu. A, że rosłam i rosłam, przerzuciłam się na wariant \”B\”.Trudno.Aktorka w końcu też ma garderobę, do której przynoszą jej kosze kwiatów i czekoladki.

O pisaniu wierszy

Po jednej żałosnej próbie typu \”ciemno, szaro i ponuro, słońce skryło się za chmurą\” chwała Bogu przestałam. Pociągały mnie opowieści grozy. To był mój okres mistyczny.

Czy wierzy w horoskopy?

Nie. Może dlatego, że urodziłam się 13 i do tego w piątek. Nie wierzę wróżkom. Jedyna, którą odwiedziłam, powiedziała mi, że będę z mężczyzną z lasu o białych włosach. A tak nie jest. Ale… Trafiłam raz, w środku nocy, do Kadyksu – portu nad Atlantykiem zwanego \”Se’orita del Mar\” albo \”Ukochana wiatru\”. Wiało przerażająco. Tani hotelik okazał się zatęchłym byłym burdelem, a pokój nie miał nawet okna. Noc musiałam spędzić w mieście. Dziwnie pustym, bo właśnie kończył się karnawał. Nieliczne zmęczone twarze nie patrzyły przyjaźnie. Maszerowałam przed siebie. Nagle coś zamigotało na bruku. Smuga księżyca oświetliła blaszaną tabakierę z obrazkiem przedstawiającym czarnego kota z fajką. W środku było tylko opakowanie od cukru z nazwą kawiarni El Bosque. Idąc za grupą wystrojonych i mocno zużytych transwestytów trafiłam do tapas baru. Tam znowu cukier zapakowany w torebki El Bosque. Wiało coraz mocniej. Poczułam, że muszę znaleźć to miejsce. Było za rogiem. Malutka, zupełnie pusta kawiarnia. Za barem, tyłem, siedział mężczyzna o białych włosach. Oglądał ligę hiszpańską. Odwrócił się, miał koszulkę z napisem \”Uwierz w ducha\”. Dotarło do mnie, że był 13. Tak szybko nie biegłam nigdy… Uciekłam. Może przed przeznaczeniem?

Czy to prawda? W dzieciństwie była podobno kłamczuchą

Zaraz kłamczuchą. Może raczej kolorystką. Rozgryzłaś mnie. No dobrze, przyznaję, przeznaczenie mnie dopadło. Jestem z mężczyzną, który ma parę białych włosów, dom pod lasem i notorycznie ogląda ligę.

A jak dogaduje się z ukochanym?

Z bólem. Podobnie jak ja jego mecze na szczycie. Przezywa mnie od aktorek, szmirusek, histeryczek. Uważa, że przesadzam i jak się nie uspokoję, to mnie wyśle na elektrowstrząsy.

Czy często spotyka się z wyznaniami miłości?

Zdecydowanie za rzadko. Inaczej miałabym już tych pięciu mężów. Poważnie, to miłe słowa, ale uczucie kruche jak moda na nowe seriale.

Pisała pracę magiterską o kobietach, które za mocno kochały. Czemu jej nie skończyła?

Bo odkryłam, że się nie umiera z miłości. A poza tym się zakochałam. Szczęśliwie. Ale rzeczywiście, do kobiet mam w życiu większe szczęście niż do mężczyzn. Więcej im zawdzięczam.(…) To kobiety widzą we mnie seksapil. I częściej wyznają mi miłość

Jak na to reaguje?

Jak panna na wydaniu. Rozważam za i przeciw. I zawsze mi wychodzi, że z kobietą żyłoby mi się łatwiej (śmiech).

O dżentelmenach

Nie wystarczy, że całuje w rękę i codziennie zmienia koszulę. Gdy zna swoją wartość nie musi udawać macho. Może sobie pozwolić na delikatność. To gatunek wymierający. Podobno na nasze własne życzenie, ale nie znam kobiety, która by nie wzdychała tęsknie na słowo \”dżentelmen\”.

Czy marzy o amerykańskim śnie?

Tęsknie patrzę na Wschód. Całe dzieciństwo oglądałam radzieckie filmy wojenne. A potem było szaleństwo Arabelli i jej magiczny pierścień. Zagrać w czeskim filmie to byłoby co!

Jej motto?

Czy ja wiem? Motto to brzmi poważnie. Aaa! Wiem! Trafiłam ostatnio na ładne zdanie w \”Księdze niepokoju\” Fernando Pessoi:\”Serce, gdyby zaczęło myśleć-przestałoby bić\”.

Do czego bije jej serce?

Do trafnych wyborów. Tego, żebym miała odwagę ich dokonywać. A nie dać się nieść fali, modzie. A nam wszystkim, żebyśmy poszli na wybory. Może wtedy polscy politycy będą bardziej przypominać naszych z \”Ekipy\”.

Więcej ciekawostek o Katarzynie Herman znajdziecie w najnowszej Gali.