Kamala Harris jest na ustach osób chyba na całym świecie. Dzięki zwycięstwu Joe Bidena w wyborach prezydenckich obejmie stanowisko wiceprezydenta USA. Tym samym Harris zapisze się w historii, ponieważ będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. Jak sama zapowiada, może być pierwszą, ale nie będzie ostatnią kobietą wiceprezydent.

Melania Trump przyłapana na WYPROWADZCE z Białego Domu? Nagranie robi FURORĘ w Internecie

Kamala Harris – kim jest?

Urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii – jej matka, Shyamala Gopalan Harris, była lekarzem, a ojciec Donald Harris, jest profesorem ekonomii. Ma młodszą siostrę, Mayę Harris, która była szefową jej kampanii prezydenckiej. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 7 lat, a prawo opieki nad nią i jej siostrą powierzone zostało jej matce. Po rozwodzie rodziców, ona i jej siostra, kontakt z ojcem miały tylko w weekendy.

Kamala Harris – wykształcenie

W 1981 roku ukończyła liceum i udała się na studia na Uniwersytecie Howarda. Ukończyła je w 1986 roku, zdobywając stopień bachelor’s degree z politologii i ekonomii. Trzy lata później na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo i zdobyła stopień juris doctor.

Podczas studiów była członkiem rady studentów sztuk wyzwolonych, brała udział w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej i wstąpiła do korporacji studentek Alpha Kappa Alpha, która była pierwszym tego typu afroamerykańskim studenckim bractwem.

Kamala Harris – kariera

Kamala Harris swoją prokuratorską karierę rozpoczęła w 1990 roku, jako zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda. Pracowała tam przez osiem lat i początkowo specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. Od 2004 do 2011 roku pełniła funkcję prokurator okręgowej San Francisco, a następnie otrzymała stanowisko prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Urząd ten pełniła do 2017 roku.

W 2016 roku otrzymała mandat senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Została pierwszą czarnoskórą kobietą w Senacie USA od ponad dekady, i drugą Afroamerykanką w historii, a także pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana na urząd senatora.

W 2019 roku ogłosiła, że będzie ubiegać się o prezydenturę. Na początku grudnia tego samego roku wycofała swoją kandydaturę. Kilka miesięcy później, w sierpniu 2020 roku, jako trzecia kobieta w historii, po Geraldine Ferraro w 1984 i Sarah Palin w 2008 roku, została kandydatką głównej partii politycznej na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris – życie prywatne

Od 2014 roku mężem Kamali Harris jest Douglas Emhoff, adwokat. Emhoff przez 16 lat był żonaty z Kerstin Emhoff , z domu Mackin, z którą ma dwójkę dzieci – Cole i Ella.

Kamala Harris przed mikrofonem

Kamala Harris/fot. FORUM

Kamala Harris wygłasza przemówienie

Kamala Harris/fot. FORUM