Być może bliska jest ci ochrona środowiska i idea zmniejszania produkcji odpadów. A może ważniejszy jest dla ciebie własny komfort i szukasz rozwiązań, które pomogą ci lepiej radzić sobie z miesiączką? W obu przypadkach odpowiednim dla ciebie rozwiązaniem są kubeczki menstruacyjne. Co to takiego i jak działa?

Co to kubeczek menstruacyjny?

Co to jest kubeczek menstruacyjny? To alternatywa dla podpasek i tamponów. Jego główna przewaga? W odróżnieniu od tradycyjnych środków higienicznych, jest wielokrotnego użytku! Najprościej rzecz ujmując, jest to elastyczny pojemniczek, który w czasie miesiączki zakłada się do wnętrza pochwy. Kubeczek ma za zadanie wyłapać krew menstruacyjną podobnie jak tampon, z tą różnicą, że zużyty tampon należy wyrzucić, a kubeczek opłukać i wykorzystać ponownie.

Kubeczek menstruacyjny – co to za gadżet w dzisiejszym świecie? Kubeczek doskonale wpisuje się we współczesny trend oszczędności i troski o środowisko. Żyjemy na zaśmieconej planecie, na szczęście w ostatnich latach dynamicznie rośnie świadomość tego problemu. Poszukujemy rozwiązań i aktywnie wprowadzamy je w życie, ograniczając produkcję odpadów. W kwestii żywienia coraz więcej osób kieruje się zasadą zero waste, a żeby generować mniej śmieci, produkty jednorazowe zastępuje wielorazowymi. Zaczęło się od powrotu do pieluch wielokrotnego użytku. Dziś triumfy zaczyna święcić także kubeczek menstruacyjny.

Do czego służy kubeczek menstruacyjny? Zadowolone użytkowniczki powiedzą, że do radzenia sobie z okresem w sposób o wiele wygodniejszy niż przy użyciu tradycyjnych metod. Kubeczek menstruacyjny można wymieniać nawet co 12 godzin, co daje ogromny komfort i wolność.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

W jaki sposób podczas okresu chroni cię kubeczek menstruacyjny? Jak używać kubeczka bezpiecznie i skutecznie? Najważniejsza jest higiena. Kubeczek zawsze należy wyparzyć przed pierwszym użyciem oraz po zakończeniu okresu. Zakłada i wyjmuje się go tylko uprzednio umytymi dłońmi. Aby kubeczek menstruacyjny działał prawidłowo, trzeba go dobrać do własnych potrzeb, a potem właściwie zakładać.

Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać rozmiar?

Rozmiar kubeczka menstruacyjnego dobiera się zgodnie z anatomią swojego ciała oraz obfitością krwawienia. To tak samo, jak z podpaskami – jednej z nas bardziej pasuje niewielka podpaska ze skrzydełkami, inna potrzebuje dłuższej i grubszej. Jeśli z reguły masz obfite krwawienia, wybierz kubeczki menstruacyjne w większym rozmiarze. Producenci stosują różne oznaczenia, np. A to kubeczki małe, a B duże. Można też spotkać się z rozmiarówką zaczerpniętą ze odzieży (S-XL). Jeśli Twoja miesiączka ma zmienny charakter, tzn. w pierwszych jej dnia potrzebujesz większej ochrony, a później krwawienie słabnie, najlepiej zaopatrz się w kubeczki o różnych rozmiarach. – W sprzedaży można znaleźć zestawy dwóch i więcej kubeczków w różnych rozmiarach. To idealne rozwiązanie, gdy na różnych etapach miesiączki potrzebujesz ochrony o nieco innej sile – podpowiada ekspert internetowego butiku erotycznego N69.pl.

Kubeczek menstruacyjny – jaki wybrać?

Obfitość miesiączki to nie wszystko – musisz jeszcze wziąć pod uwagę budowę swoich narządów rodnych. Kubeczek menstruacyjny dla dziewic siłą rzeczy musi być mniejszy niż np. dla kobiet po porodzie. „Mniejszy” to w tym przypadku ten o mniejszej średnicy. Będzie go łatwiej założyć. Kubeczka z większą średnicą potrzebują natomiast panie, których pochwa jest szersza. Pochwa poszerza się wraz z wiekiem, pod wpływem aktywności seksualnej i przebytych porodów.

A jak dobrać kubeczek menstruacyjny ze względu na jego długość? Musisz wziąć pod uwagę, na jakiej wysokości znajduje się twoja szyjka macicy. Jak to ustalić? Bardzo prosto. Zbadaj się przy pomocy środkowego palca w jednym z trzech pierwszych dni miesiączki (szyjka znajduje się wówczas w najniższym położeniu). Ukucnij i wsuń palec. Czujesz szyjkę? Odległość od wejścia do pochwy do czubka palca to wysokość szyjki macicy. Badanie wykonaj rano i powtórz je wieczorem. Długość kubeczka dobierz pod najmniejszy z otrzymanych wyników.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać przy wysoko osadzonej szyjce, a jaki przy małej jej wysokości? Jeśli nie udało ci się wyczuć szyjki palcem, to jest ona położona bardzo wysoko – potrzebujesz najwyższego dostępnego kubeczka. Jeśli palec wsunęłaś na mniej niż 3,5 cm, masz nisko położoną szyjkę i najlepiej sprawdzi się u ciebie niski kubeczek.

A czy kubeczek menstruacyjny na noc powinien być inny niż  ten na dzień? Nie, jeśli masz słabe lub średnio obfite miesiączki. Nie, jeśli używasz kubeczka przynajmniej o średniej pojemności, ale tak, jeśli krwawisz obficie, a przy tym ze względu na budowę swojego ciała musisz używać małego kubeczka. Sporo modeli zapewnia ochronę przez 8-12 godzin, co w zupełności wystarcza na całą noc. Jednak kubeczki o rozmiarze S w pierwszych dniach miesiączki mogą nie poradzić sobie bez opróżnienia aż do rana. Rozważ używanie kubeczków w różnych rozmiarach, większych na pierwsze noce i mniejszych na kolejne, gdy krwawienie słabnie.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Na pewno chcesz wiedzieć, jak zakładać kubeczek menstruacyjny szybko i dyskretnie. Jednak przynajmniej na początku swojej przygody z kubeczkami musisz poświęcić im nieco więcej czasu. Jeśli od razu nauczysz się prawidłowej techniki zakładania, w przyszłości ustrzeżesz się problemów z przeciekaniem.

Kubeczek menstruacyjny – aplikacja krok po kroku. Zacznij od umycia rąk. Jeśli używasz kubeczka po raz pierwszy, musisz go wysterylizować. Zrobisz to w dołączonym do zestawu pojemniczku. Kubeczek możesz zakładać różnymi technikami. Ściśnij ścianki kubeczka po bokach tak, by górna, grubsza część przybrała wygląd litery C. Możesz też ścisnąć ścianki kubeczka od góry i od dołu, by grubszy pierścień na górze ułożył się w literę S. Inna technika zakłada takie ściśnięcie kubeczka, by pierścień zassał się do wnętrza.

Kubeczek wkłada się zawsze pierścieniem do góry. Zakładaj go podobnie jak tampon, siedząc na toalecie albo na stojąco z jedną nogą opartą wyżej. Jeśli aplikacja kubeczka sprawia problem, nawilż go lubrykantem do miejsc intymnych.

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć?

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Tak jak przy zakładaniu, najpierw umyj ręce. Wsuń dwa palce do pochwy i naciśnij lekko ścianki kubeczka. W ten sposób kubeczek odessie się od ścianek pochwy. Potem pociągnij za końcówkę kubeczka i wysuwaj go powolnym ruchem. Umyj kubeczek ciepłą wodą i możesz zakładać go ponownie. Gdy myjesz kubeczek po zakończonym okresie, przed schowaniem go do opakowania ponownie go wyparz.

Kubeczek menstruacyjny – możliwe problemy

Kubeczek menstruacyjny przecieka? Przyczyny bywają różne. Być może za rzadko go opróżniasz albo używasz kubeczka niedostosowanego do obfitości twojego okresu. Może być też tak, że kubeczek ma za małą średnicę i nie wypełnia szczelnie pochwy. Sygnałem takiego stanu rzeczy będzie lekko zabrudzona bielizna. Jeśli jednak przeciekasz tak bardzo, jakbyś w ogóle nie miała kubeczka, to najprawdopodobniej źle go umieściłaś. Szyjka macicy znajduje się nie nad kubeczkiem, ale obok niego i krew wcale do niego nie trafia. Po prostu wyciągnij kubeczek, sprawdź palcem położenie szyjki i jeszcze raz go zaaplikuj. Jeśli kubeczek przecieka wtedy, gdy siedzisz, prawdopodobnie ma za długi ogonek, który zmienia położenie kubeczka przy zmianie pozycji ciała. Przeciekanie w czasie ćwiczeń świadczy natomiast o zbyt dużej elastyczności kubeczka. Na czas ćwiczeń zakładaj zatem kubeczek z twardszego materiału.

Kubeczek menstruacyjny nie otwiera się? Czasem się zdarza, że kubeczek nie powraca do swojego kształtu po włożeniu do pochwy. Być może jest on zbyt duży i nie ma miejsca, by się w pełni otworzyć. Może być też za miękki, więc ścianki pochwy wywierają na niego za duży nacisk.

Kubeczek menstruacyjny – opinie

Ile osób, tyle opinii, podobnie jak w przypadku innych środków higienicznych stosowanych podczas miesiączki. Kobiety, które nauczyły się prawidłowo używać kubeczka, są z reguły zadowolone. Ale jak to jest ze zdrowiem w przypadku kubeczka menstruacyjnego? Opinie lekarzy są zgodne co do tego, że kubeczek sam w sobie jest bezpieczny, bo wykonuje się go z materiałów obojętnych dla zdrowia. O kubeczkach czasem mówi się też w kontekście zwiększonego ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego. Tymczasem problem ten nie grozi ci w stopniu większym, niż przy użyciu tamponów. Musisz po prostu dbać, by kubeczek przed założeniem był zawsze czysty. Mimo wszystko martwisz się o bezpieczeństwo użycia kubeczków menstruacyjnych? Zaopatrz się zatem w kilka sztuk i używaj ich wymiennie. Wówczas będziesz mieć czas na wyparzenie każdego kubeczka.

Kubeczek menstruacyjny – jakiej firmy?

Obecnie na rynku jest już całkiem spora konkurencja, jeśli chodzi o produkcję kubeczków menstruacyjnych. W wyborze najlepszego dla siebie modelu nie kieruj się ceną, ale parametrami, o których pisaliśmy wcześniej. Każda firma produkuje kubeczki o nieco innych kształtach i wymiarach, dlatego większość kobiet powinna znaleźć coś dla siebie. – Na początek możesz wybrać zestaw kubeczków Fun Factory FUN CUP mix, w skład którego wchodzą model większy i mniejszy. Oba kubeczki zakończone są łagodnym lejkiem, który jest zdecydowanie bardziej wygodny niż kubeczki ze spiczastym ogonkiem – radzi nasz ekspert.

Kubeczek menstruacyjny – gdzie kupić

Najdyskretniej będzie w sklepie internetowym. Cena kubeczków menstruacyjnych wspomnianej firmy Fun Factory waha się między 140 a 150 zł za dwie sztuki. W podobnych cenach znajdziesz też kubeczki innych marek.

W dobieraniu kubeczka menstruacyjnego należy brać pod uwagę dwa jego wymiary – szerokość i wysokość. Pamiętaj, każda kobieta jest inna, dlatego wybór kubeczka jest bardzo indywidualną kwestią. Daj sobie czas, poznaj dobrze swoje ciało i nie zniechęcaj się, gdy pierwszy kubeczek będzie przeciekał albo sprawiał dyskomfort. Ceny kubeczków menstruacyjnych są już na tyle przystępne, że możesz pozwolić sobie na metodę prób i błędów! Jednak zanim wymienisz swój kubeczek na inny, upewnij się, że prawidłowo go zakładasz. Może problemy wynikają z nieprawidłowej techniki? Życzymy powodzenia!

 

Fot. Gregory Lee / stock.adobe.com

 

Materiał partnera