Mel Columcille Gerard Gibson urodził się co prawda 3 stycznia 1956 roku w stanie Nowy York, jednak dzieciñstwo spędził w Australii. Tam poznał Robyn, z którą tworzą udane małżeñstwo od 26 lat. Ma – bagatela – sześciu synów i jedną córkę.

Mel Gibson dzięki swojej pierwszej poważnej roli w „Mad Maxie\” szybko wspiął się na szczyty popularności. Kolejne serie \”Zabójczej broni\” ugruntowały jego pozycję w Hollywood. Jednak nie jest to tylko aktor filmów akcji. Z powodzeniem zagrał w \”Hamlecie\”, a \”Maverick\” i \”Czego pragną kobiety\” pokazał jego talent komediowy. Słowem wszechstronny aktor.

Wszystkie te role bledną jednak przy postaci Sir Williama Wallace’a. To właśnie za \”Waleczne serce\” otrzymał w 1996 roku dwa Oskary, dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

Gibsonowi tak spodobało się reżyserowanie, że w 2004 roku stworzył \”Pasję\”, kontrowersyjny film o ostatnich chwilach Chrystusa. Tematyka religijna nie jest mu z resztą obca. Jest on znany z sympatii dla katolickiego tradycjonalizmu.

W grudniu zeszłego roku miał premierę kolejny film w jego reżyserii \”Apocalypto\”, który, tak jak \”Pasja\”, bije rekordy oglądalności.

Do zainteresowania filmem przyczynił się także skandal związany z aktorem. Mela Gibsona zatrzymała policja za jazdę pod wpływem alkoholu. Wtedy to aktor wygłosił parę antysemickich uwag. Jakby tego było mało, pewna autralijka twierdzi, że jest jego córką. Ciężki był to rok dla Gibsona, ale Kozaczek życzy wszystkiego najlepszego.