Natalia Kukulska pokazała na swoim Instagramie zdjęcia zrobione na miejscu tragedii z 1980 roku. Wtedy to samolot lecący z Nowego Jorku do Warszawy runął na ziemię. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Na pokładzie samolotu była matka Natalii, Anna Jantar.

Natalia Kukulska na miejscu katastrofy lotniczej, w której zginęła jej mama, Anna Jantar

Do tej pory Kukulska nie miała siły, by pojawić się w miejscu upamiętniającym dramat, jaki rozegrał się prawie 40 lat temu. Dopiero teraz postanowiła pojechać tam, gdzie zginęła jej mama. Piosenkarka pokazała na Instagramie zdjęcia. Napisała też, jak się czuła odwiedzając to miejsce:

Kiedyś to musiało nastąpić. Dziś po raz pierwszy odważyłam się pojechałać na miejsce katastrofy samolotu, w którym zginęła moja mama. Miejsce to jest upamiętnione pomnikami ofiar i muralem, na którym widnieje portret mojej mamy i kapitana Pawła Lipowczana – pisze Natalia Kukulska.

Potem dodaje:

Zaświeciło na chwilę słońce i spotkałam niezwykle taktowanego pana Arka, taksówkarza, którego przyjaciel był pierwszym świadkiem tej tragedii. Przychodzi zawsze tego dnia. Nie odważył się powiedzieć tego co wie od przyjaciela, gdy spojrzał mi w oczy. Bardzo to doceniam. Tym samym powiedział wszystko… czy jest sens wracać do dramatycznych szczegółów, otwierać rany…? Sensem jest jedynie ocalić od zapomnienia – zakończyła wpis na Instagramie.

Anna Jantar, mama Natalii Kukulskiej – kim była?

Anna Jantar była piosenkarką popularną w latach 70. XX wieku. Będąc wokalistką zespołu Waganci poznała swego przyszłego męża, ojca Natalii Kukulskiej, Jarosława Kukulskiego. W tym czasie nagrała znaną piosenkę Co ja w tobie widziałam. Ślub z Kukulskim Jantar wzięła w 1971 roku. Pięć lat później na świat przyszła Natalia.

Natalia Kukulska obcięła włosy NA CHŁOPAKA (Instagram)

Anna Jantar współpracowała ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem, nagrywała piosenki z Budką Suflera i zepołem Perfect.

Jak zginęła mama Natalii Kukulskiej?

27 grudnia 1979 roku Anna Jantar poleciała do Stanów Zjednoczonych w trasę koncertową. W styczniu i lutym 1980 roku występowała przed Polonią w Chicago i New Jersey. Ostatni koncert dała 12 marca w New Jersey. Samolot, którym Jantar wracała do Polski, rozbił się 14 marca 1980 roku w pobliżu Okęcia. W oficjalnym komunikacie opublikowanym po przeprowadzeniu śledztwa podano, że przyczyną katastrofy była awaria silnika:

Przez to, co opublikowała Natalia Kukulska, fani prawie PŁAKALI!

„W końcowej fazie lotu, podczas podejścia samolotu do lądowania nastąpiło zniszczenie turbiny lewego, wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych, które doprowadziły do przedwczesnego zmęczenia wału silnika. Częściami zniszczonej turbiny zostały uszkodzone dwa inne silniki i układy sterowania samolotem: ster wysokości i kierunku” – pisano.

W 2010 roku na jaw wyszła archiwalna wiadomość ze źródeł IPN świadcząca o tym, że do tragedii doszło w wyniku nadmiernej eksploatacji silników i wysyłania w rejs niesprawnych samolotów LOT-u.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Kiedyś to musiało nastąpić. Dziś po raz pierwszy odważyłam się pojechałać na miejsce katastrofy samolotu, w którym zginęła moja mama. Miejsce to jest upamiętnione pomnikami ofiar i muralem, na którym widnieje portret mojej mamy i kapitana Pawła Lipowczana. Zaświeciło na chwilę słońce i spotkałam niezwykle taktowanego pana Arka, taksówkarza, którego przyjaciel był pierwszym świadkiem tej tragedii. Przychodzi zawsze tego dnia. Nie odważył się powiedzieć tego co wie od przyjaciela, gdy spojrzał mi w oczy. Bardzo to doceniam. Tym samym powiedział wszystko... czy jest sens wracać do dramatycznych szczegółów, otwierać rany...? Sensem jest jedynie ocalić od zapomnienia.

Post udostępniony przez Natalia Kukulska (@natalia.kukulska)

Anna Jantar, mama Natalii Kukulskiej
Anna Jantar, mama Natalii Kukulskiej Natalia Kukulska na scenie
Natalia Kukulska z mikrofonem Natalia Kukulska/fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Natalia Kukulska