Na zakup polisy na życie szczególnie niechętnie decydują się młodzi ludzie, jednak nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie mogą płynąć z takiego rodzaju zabezpieczenia. Do wyboru jest wiele rodzajów ubezpieczeń, a najtańsze z nich kosztują mniej niż 40 zł miesięcznie.

Decyzja o zakupie tej czy innej polisy na życie jest zależna od różnych sytuacji. Często wymaga od nas tego bank np. przy okazji starania się kredyt na mieszkanie czy większego kredytu gotówkowego.

Chociaż ubezpieczenie życiowe nie jest obowiązkiem, to bank w inny sposób nie udzieli na pożyczki. W pozostałych sytuacjach warto samemu się zmusić do posiadania polisy, co może okazać się bardzo korzystne lub wręcz niezbędne, gdy dojdzie do wypadku czy przytrafią nam się kłopoty ze zdrowiem.

Polisa na życie – kiedy się przyda?

Żyjemy w czasach konsumpcyjnych, poziom naszego życia stale wzrasta, a jednocześnie przyśpieszyło tempo życia i poziom stresu. Nie ma co się dziwić – pracujemy coraz więcej, niektórzy łączą kilka prac, aby sprostać wymaganiom rynku czy własnym ambicjom.

W takich czasach trudno podjąć długoterminowe zobowiązanie finansowe, chyba, że w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie wiążemy się z bankiem często na 20 lub 30 lat. Inne zobowiązania jak np. abonament na telefon – to zobowiązania krótkoterminowe na 2-3 lata.

W erze mobilności i gwałtownych zmian nie wiemy, co czeka nas przykładowo za 5 lat, czy nadal będziemy mieszkać tam, gdzie mieszkamy, czy nie wyjedziemy za granicę lub zmienimy partnera. Stąd tak ważne jest zabezpieczenie naszej przyszłości, a to zapewnić nam może ubezpieczenie na życie.

Jednak nie każda polisa życiowa będzie odpowiednia dla wszystkich. Zanim dokonamy wyboru przez porównywarkę ubezpieczeń na życie na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, sprawdźmy, co kryje się za różnymi propozycjami towarzystw.

NNW dla dziecka, ucznia i studenta

To polisa ochronna, którą możemy kupić w szkole, jak i indywidualnie. NNW zabezpiecza finansowo osoby niepełnoletnie od narodzin aż do zakończenia studiów, ale nie później niż do osiągniecia 25 roku życia. Umowa trwa zazwyczaj 12 miesięcy i może być odnawiana co roku. Taki wariant polisy kupowany w szkole jest ograniczony i pozbawiony modyfikacji, dlatego lepiej sprawdzić możliwości ubezpieczenia indywidualnego od następstw nieszczęśliwych wypadków. Roczna ochrona kosztuje już od 30 zł.

Polisa rodzinna na życie

To także ubezpieczenie ochronne, w którym możemy płacić jedną składkę, a ubezpieczać nawet dziesięć osób – dzieci, małżonka, rodziców, teściów, dziadków. Dodatkowo każdy ze współubezpieczonych może mieć inny zakres ochrony i inną sumę ubezpieczenia.

Polisa posagowa na życie

To przykład ubezpieczenia mieszanego. Wpłacana składka – minimum 100 zł miesięcznie w zależności od towarzystwa – w części odpowiada za ochronę życia dziecka oraz gromadzenie oszczędności, których suma zostanie wypłacona na koniec umowy. W wersji dla dorosłych ubezpieczonych to nic innego jak polisa na życie i dożycie, czyli wypłata świadczenia na koniec umowy, po osiągnieciu zadeklarowanego w umowie wieku.

Polisa inwestycyjna na życie

Ten rodzaj ubezpieczenia wiąże się z pewnym ryzykiem, bowiem część wpłacanej składki trafia do Ubezpieczeniowych Funduszy Inwestycyjnych, przez co możliwe jest uzyskanie zysku, ale i straty. Polisy inwestycyjne są propozycją dla klientów cierpliwych (umowa trwa zwykle minimum 10 lat) i zamożnych, którzy dysponują dodatkowym kapitałem. Ubezpieczenie inwestycyjne to przykład polisy mieszanej, gdzie również jesteśmy chronieni finansowo na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, jak poważne zachorowanie czy niezdolność do pracy.

Polisa bezterminowa na życie

Kojarzona jest z osobami starszymi, które nie mają innej możliwości ochrony finansowej. Taka polisa trwa rzeczywiście do końca życia, a przystąpić do niej można już po skończeniu 18 lat i nie później niż przed 85 urodzinami. Tu nie jest wymagana ankieta medyczna, za to wysokość składki będzie zmieniała się wraz z wiekiem i sumą ubezpieczenia.

Co nam daje polisa na życie?

Indywidualne ubezpieczenie na życie ma za zadanie zabezpieczyć naszych bliskich na wypadek naszej nagłej śmierci. Jesteśmy młodzi, dbamy o kondycję i zdrową dietę, nasze dzieci są jeszcze małe. Kto by przewidywał śmierć tak szybko?

Zastanówmy się jednak – każdy z nas zna kogoś, kto zginął w wypadku lub wcześnie zachorował, np. na raka. Takich sytuacji nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. Co zostawimy naszym najbliższym w sytuacji naszej nagłej śmierci? Kredyt na pół miliona złotych? Czy nasz partner lub partnerka poradzą sobie finansowo z taką sytuacją?

Ważna jest suma ubezpieczenia, jaką wybierzemy. Możemy ubezpieczyć się na niższe kwoty, jak np. 10 000, 20 000 czy 30 000 zł, jak również i na większe sumy – 200 000, 500 000, a nawet 1 000 000 zł. Wysokość sumy ubezpieczenia wpływa bezpośrednio na wysokość składki, zatem należy wybrać taką kwotę, która nie przekroczy naszych możliwości finansowych i nie będzie dla nas w przyszłości uciążliwa. Często nie myślimy o tym, że za kilka miesięcy chcielibyśmy wybrać się na zagraniczne wakacje lub w przyszłym roku planujemy generalny remont mieszkania. W takich sytuacjach zdarza nam się ciąć różne koszty, a co za tym idzie – rezygnować ze zbyt drogiej polisy. Wybierzmy zatem produkt, który będzie nas chronił – w rozsądnej cenie.

Polisa na życie to również ochrona dla nas – ponieważ możemy rozszerzyć zakres ochrony w dowolnie wybranym przez nas samych kierunku. Możemy wybrać ochronę od wypadków, pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania, śmierci bliskich, czy zdiagnozowania nowotworu. W każdej z tych sytuacji otrzymamy świadczenie finansowe, które pozwoli nam utrzymać dotychczasowy poziom życia lub opłacić potrzebne leczenie lub rehabilitację.

Dobrze skonstruowana polisa będzie nas chronić w zakresie, który uznamy za właściwy. Jeśli zatem nie posiadamy prawa jazdy i nie jeździmy samochodem – rozszerzenie dotyczące wypadków samochodowych może być w naszym przypadku zbędne i lepiej zainwestować w rozszerzenie dotyczące zdrowia.

Ubezpieczenie na życie to nie tylko wysokie odszkodowanie od ubezpieczyciela. Możemy liczyć również na inną pomoc od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to jednak uzależnione od firmy, która nas będzie ubezpieczać i rodzaju ochrony, jaką wybierzemy.

Ubezpieczony, który wybierze polisę z dobrym pakietem assistance, może liczyć na:

  • wsparcie psychologiczne,
  • transport medyczny,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
  • dowóz leków oraz sprzętu medycznego,
  • pomoc domową po hospitalizacji,
  • dodatkowe konsultacje u specjalisty w celu postawienia poprawnej diagnozy,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Czy taka pomoc będzie nas dużo kosztować? Jeśli wybierzemy ubezpieczenie, które oferuje w swoim zakresie assistance – nie będziemy musieli dodatkowo dopłacać. Wystarczy, że sprawdzimy wcześniej https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie, porównamy oferty, które nas interesują pod kątem zakresu ochrony i wybierzemy tę, która najbardziej nam odpowiada.

Jak kupić polisę, aby nie przepłacać?

Ubezpieczenie na życie może nam pomóc na wiele sposobów, nie powinno być zatem traktowane jako zbędny wydatek. Dobrze zbudowana polisa zapewni nam komfort na przyszłość i ochronę, która realnie odpowiada naszym potrzebom.

Na cenę wpływa jednak kilka ważnych czynników, m.in. nasz wiek, w którym przystępujemy do ubezpieczenia. Nie powinniśmy zatem zwlekać z decyzją o zakupie ubezpieczenia. Im później decydujemy się na zakup – tym większe w oczach ubezpieczyciela ryzyko naszej śmierci czy problemów zdrowotnych. Z tego powodu z wiekiem stawki są coraz wyższe, więc im wcześniej zdecydujemy się na polisę – tym niższa cena.

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często nie podają cen konkretnych ofert, jednak możemy je policzyć w oparciu o wybraną sumę oraz wiek, jaki posiadamy. Pomóc nam może w tym https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie. W ten sposób dowiemy się ile zapłacimy za wybraną ofertę.

Ważne jest również porównywanie ofert – np. z pomocą rankingu ubezpieczeń. Strony, które prowadzą takie rankingi są w całości poświęcone tematyce ubezpieczeniowej, co pozwala nam sporo dowiedzieć się o dostępnych ofertach, plusach i minusach konkretnych produktów oraz porównać je z innymi polisami. Dzięki temu nie tylko znajdziemy lepszą ofertę, ale również nie przepłacimy.

Myśląc o przyszłości naszej oraz naszych bliskich, powinniśmy uważać ubezpieczenie na życie jako obowiązkowe. Możemy odpowiednio się zabezpieczyć, a przyszłości przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć – zarówno tej bliższej za 5 lat, jak i w dalszej perspektywie za 20 czy 30 lat.

 

Materiał partnera