Roman Polański (86 l.) w piątek 29. listopada pojawił się w Łodzi na gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tam odebrał statuetkę Złotego Glana, przyznawaną „niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom”. W sobotę miał odwiedzić Szkołę Filmową – to wydarzenie zostało jednak odwołane z powodu protestu studentów.

Roman Polański wraca do USA! Chce zamknąć sprawę gwałtu?

Studenci protestowali przeciwko spotkaniu z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi

Roman Polański jest wybitnym reżyserem, ale szerokiej publiczności kojarzy się też z wieloma oskarżeniami o gwałt. To dlatego studenci nie chcieli dopuścić do zorganizowania spotkania z nim w szkole.

Sporządzili petycję skierowaną do władz szkoły i jej rektora prof. Mariusza Grzegorzka.

Szkoła Filmowa tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne. Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie. Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżeń oraz ich liczba sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych. Takie osoby są również wśród nas, są częścią społeczności naszej szkoły

Roman Polański przeprasza po 33 latach

Rektor wprawdzie wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że rozumie działanie studentów, jednak nie do końca się z nimi zgadza.

 Roman Polański jest wielkim artystą sztuki filmowej, naszym najwybitniejszym absolwentem (…) Nie do nas należy  wydawanie wyroków – pisał.

Ostatecznie Roman Polański odwołał spotkanie.

scena z: Roman Polański, SK:, , fot. Łepecki Michał/AKPA

scena z: Roman Polański, SK:, , fot. Łepecki Michał/AKPA