Co roku coraz więcej osób planuje wymarzone wakacje w Chorwacji. I nic w tym dziwnego, ponieważ ten malowniczo położony nad Morzem Adriatyckim kraj ma do zaoferowania niezliczoną wprost ilość różnorodnych atrakcji, w tym zabytkowe miasta i dziewiczą przyrodę.

W tętniącym życiem i kosmopolitycznym Zagrzebiu znajdują się najlepsze w kraju muzea, galerie, restauracje i sklepy. Wzdłuż spektakularnego wybrzeża rozsiane są stare miasteczka portowe, zachwycające kamienną zabudową w stylu weneckim oraz przepiękne plaże, pokryte delikatnym żwirowym piaskiem, idealne do relaksu i uprawiania sportów wodnych. Na turystów czekają także wspaniałe wyspy rozrzucone na Adriatyku, z których każda zachwyca kameralną atmosferą, zabytkami i warunkami wymarzonymi do błogiego wypoczynku. Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka z niezliczonych turystycznych atrakcji w Chorwacji, które sprawią, że będziesz mieć niezapomniany urlop. Zobacz też więcej na stronie: https://r.pl/chorwacja.

1. Dubrownik – jedna z najbardziej efektownych miejscowości turystycznych w Chorwacji, zachwyca przede wszystkim wspaniałym starym miastem, które otoczone jest potężnymi, średniowiecznymi murami obronnymi. Stanowi ono unikalny w Europie, zachowany w niezmienionej formie układ urbanistyczny średniowiecznego miasta. Zespół miejski wraz z nurami obronnymi został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na system fortyfikacji składają się mury miejskie z kilkoma basztami i bramami, a także znajdujące się poza murami forty Lovrijenac i Revelin. Wewnątrz murów na turystów czekają wąskie, brukowane uliczki i niemal wszystkie zabytki Dubrownika, w tym główna ulica Stradun, średniowieczne pałace i klasztory. Z murów roztacza się wspaniały widok na dachy starówki i lśniącą taflę Adriatyku.

2. Split – położony na przepięknym adriatyckim wybrzeżu jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, w którym nowoczesność współgra ze wspaniałymi śladami przeszłości. Jest to również jedno z kilku chorwackich miast, w których kręcono sceny do Gry o Tron. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się osada starożytnych Greków, przejęta później przez Rzymian. To właśnie z okresu ich panowania pochodzi jeden z najważniejszych zabytków – rezydencja cesarza Dioklecjana zbudowana w latach 295-305, obecnie wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto tu także odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Galerię Ivana Mestrovica, uważaną za najlepsze muzeum sztuki w kraju.

3. Hvar – jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów wspaniałych wysp, które są prawdziwą ozdobą adriatyckiego wybrzeża. Ta górzysta wyspa jest dość długa i wąska, dzięki czemu ma niezwykle długą (270 km) i zachwycającą linię brzegową. Północna strona wyspy to liczne półwyspy i zatoczki, natomiast jej południowy brzeg jest skalisty i stromy. Wyspę porasta roślinność śródziemnomorska, gaje oliwne i lawenda, które tworzą wyjątkową scenerię. Największą miejscowością na wyspie i jednocześnie popularnym kurortem jest Hvar, gdzie można podziwiać między innymi mury obronne z VII w. oraz najstarszy teatr miejski w Europie otwarty w 1612 r. Stare miasto jest zamknięte dla ruchu kołowego, więc spacer wśród zabytkowych zabudowań jest niezwykle przyjemny i nastrojowy. Krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 Hvar 

4. Park Narodowy Jezior Plitwickich – to najczęściej odwiedzana atrakcja śródlądowa, która zachwyca turystów nieokiełznaną przyrodą. Obszar parku to porośnięte gęstymi lasami góry, które otaczają 16 położonych kaskadowo krasowych jezior. Dwa zespoły jezior połączone są ze sobą huczącymi wodospadami i rwącymi potokami. Park przecina sieć ścieżek i drewnianych mostów, a bilet wstępu obejmuje przejażdżki łódką po jeziorach. Dzięki dziewiczej przyrodzie park jest rajem dla dzikich zwierząt, w tym wilków i niedźwiedzi, a także sów, orłów i sokołów.

Mljet – to urocza, niewielka wyspa na Adriatyku, w której zachodniej części znajduje się wspaniały park narodowy. Obszar parku porośnięty jest gęstymi lasami, wśród których kryją się dwa połączone ze sobą słone jeziora. Na jednym z nich znajduje się wysepka Sveta Marija z XII-wiecznym klasztorem benedyktynów. W parku znajduje się kilka szlaków turystycznych, dzięki czemu jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek od zalanych słońcem plaż. Wyspa Mljet, najbardziej zalesiona pośród chorwackich wysp, nazywana jest również wyspą Odyseusza, który według legendy zniewolony przez piękną nimfę Kalipso przebywał tutaj przez 7 lat.

Artykuł sponsorowany

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich