Po ubiegłotygodniowej premierze teledysku Looking hot amerykańska grupa No Doubt została oskarżona o rasizm i dyskryminację Indian. Klip został usunięty z sieci.

Na pierwszy rzut oka teledysk wygląda całkiem niewinnie – jak zabawa w kowbojów i Indian. Stroje z epoki, pióropusze, rewolwery, znaki dymne nie wywołały oburzenia. Problem stanowi przedstawienie Indianki jako obiektu seksualnego.

Blond squaw, czyli Gwen Stefani wije się przykuta do ściany, podczas gdy pilnuje ją dwóch kowbojów, trzymając na muszce.

Scena okazała się na tyle drażliwa dla środowiska rdzennych Amerykanów, że na głowy członków zespołu posypały się gromy.

Muzycy postanowili usunąć klip ze wszystkich oficjalnych kanałów dystrybucji. Opublikowali też na swojej stronie oświadczenie. Oto jego fragment:

– Nie zamierzaliśmy w naszym nowym wideo obrazić, zranić lub strywializować środowiska rdzennych Amerykanów, ich kultury lub historii. Po konsultacjach z naszymi indiańskimi przyjaciółmi oraz ekspertami z Uniwersytetu w Kalifornii, zdaliśmy sobie sprawę, że obraziliśmy ludzi. Podeszliśmy do sprawy poważnie i usunęliśmy natychmiast wideo.

Zespół No Doubt dyskryminuje Indian?

Zespół No Doubt dyskryminuje Indian?

Zespół No Doubt dyskryminuje Indian?