Bartek Królik, współzałożyciel zespołu Sistars, jest ojcem dwóch córek. Jedna z dziewczynek, Jagódka, urodziła się z zepołem Downa. Muzyk opowiadał w wywiadach o tym, że rozważał aborcję dziecka.

Bartek Królik, ojciec Jagódki z zespołem Downa, mówi o tym, jak rozważał aborcję

Jako głowa rodziny, w moim przekonaniu, zawiodłem sam siebie, dopuszczając myśli o przerwaniu ciąży. Dziś, z perspektywy czasu, wydaje mi się to zwyczajnie niedojrzałe, ale przynajmniej wiem, z czego wynikało – mówił Królik w rozmowie z Joanną Racewicz na łamach Pani.

Nie mam wątpliwości, że aborcja pokaleczyłaby nas wszystkich. Miałbym wyrzuty sumienia. Musiałbym wgrać sobie w głowę inny software, jakiś rodzaj ochrony, samousprawiedliwienia, a tak naprawdę żyć w wyparciu – mówił muzyk.

Ostatecznie rodzice podjęli decyzję o tym, że ich córeczka ma przyjść na świat.

Bartek Królik ma córkę z zespołem Downa. Dopuścił myśl o przerwaniu ciąży

Dziś Jagoda jest oczkiem w głowie taty. W dniu, w którym mówi się więcej o osobach z zespołem Downa, szczęśliwy tata pochwalił się uroczą pociechą. Jagódka jest naprawdę małym skarbem!

DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ TEJ PANI 🍀
#zespoldowna #liniaprosta #wiosna – pisze Bartek na swoim Instagramie.

Fani pozdrawiają córeczkę i gratulują tacie.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa – ta wada genetyczna wciąż wiążę się z uprzedzeniami i stereotypami

Dlaczego 21 marca obchodzimy Dzień Zespołu Downa? Amerykański zapis daty 3/21 symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w 21. parze, którego obecność jest przyczyną tej wady genetycznej. Właśnie daletgo zespół Downa jest nazywany trisomią chromosomu 21.

Modelka z zespołem DOWNA wystąpiła na wybiegu podczas Fashion Week w Nowym Jorku

W ramach dnia osób z zespołem Downa Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów osób z zespołem Downa „Bardziej Kochani” chce propagować wiedzę na temat tej wady genetycznej i osób, które ją mają:

Są oni pełnoprawnymi i wartościowymi członkami społeczności. Nadal jednak funkcjonuje wiele krzywdzących stereotypów na temat tej choroby, dlatego istnieje potrzeba ciągłego edukowania – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa to także dzień, w którym do sieci trafiło wideo – zaproszono do niego osiem osób z zespołem Downa.

Dziewczynka z Zespołem Downa wzrusza na filmiku. Gwiazdy wspierają akcję

Wszyscy opowiadają o swoich doświadczeniach, pasjach marzeniach.

Jedna z dziewczyn, Monika Bielawska, mówi w spocie:

Mam 25 lat, wiem, że jest dużo takich osób na świecie jak ja. Siostra mi pokazała w Internecie. Przede wszystkim boli mnie to, że ludzie nieraz mówią per „ty Downie”, gapią się na mnie, jakbym była jakaś inna. A przecież ich nie zarażę. Lubię gotować, szyć, muzykę lubię i gitarę. Tak jak inni – nic specjalnego. Chodziłam do szkoły, teraz mam warsztaty terapii zajęciowej. Uczę się – nie różnię się tym od innych ludzi. Mam wadę wzroku, wolniej się uczę, kiepsko czytam, ale staram się być samodzielna i rodzice mi pomagają w tym. Nauczyłam się żyć z zespołem Downa – mówi Monika.

Wyświetl ten post na Instagramie.

W NASZYM DOMU WIOSNA 🍀 21.03.2019 🍒

Post udostępniony przez Bartek Królik (@bartekkrolik)

Bartek Królik
Bartek Królik Bartek Królik
Bartek Królik