Brigitte Bardot napisała książkę Łzy walki. Mój manifest w obronie zwierząt. W książce opisuje nie tylko walkę, jaką przez lata prowadziła o prawa zwierząt, ale i porażkę, jaką było jej macierzyństwo.

Brigitte Bardot gorzko o porodzie, byciu matką i niespełnionym macierzyństwie

W książce Brigitte wraca do wypowiedzianych kiedyś przez siebie słów, które ściągnęły na nią gromy:

Wolałabym urodzić szczenię niż małego człowieka – powiedziała Bardot.

Po latach nie wycofuje się z tego stwierdzenia. W książce tłumaczy brak instynktu macierzyńskiego.

Doda w końcu to powiedziała: Nie chcę mieć dzieci

Bardot, która ze względu na wszechobecnych w tamtym czasie paparazzi rodziła w domu, poród wspomina jako największy koszmar:

Nie rodziłam w szpitalu, ale właśnie w domu, dokąd ściągnięto tylko podstawowe zabezpieczenie medyczne. Wolę nie myśleć, co by się stało, gdyby coś poszło nie tak. Przeżyłam wtedy wstrząs, poczułam się głęboko zraniona, nie panowałam już nad sobą. A za to wszystko zapłacił mój syn Nicolas. Dzisiaj już wiem, że to jego obarczałam winą za swoją traumę. Nie mogłam sobie poradzić z ciążą i z narodzinami dziecka, byłam na to zbyt młoda i niedoświadczona, zbyt aktywna, zbyt znana, zbyt rozchwiana emocjonalnie, zbyt normalna jak na moje nienormalne życie. Nie wolno zmuszać kobiety do rodzenia dziecka, nawet jeśli miałaby je z czasem pokochać. Poród powinien być szczęśliwą chwilą w jej życiu, w przeciwnym razie odciska niezatarte piętno na jej psychice. I tak się stało ze mną. Chwile, podczas których nękane zwierzę — a tak się wtedy czułam — wiło się z bólu, myśląc tylko o jednym: „niech to się jak najszybciej skończy”, dotkliwie zaważyły na moim życiu – pisze Brigitte Bardot.

Potem opisuje swoje trudne relacje z synem. Przyznaje, że jako matka zupełnie poległa:

Kiedy Nicolas był dzieckiem, mieliśmy trudne relacje, przykre dla nas obojga, potem jednak jakoś się to ułożyło. Dziś regularnie do siebie dzwonimy. Nicolas mieszka w Norwegii, odwiedza mnie w La Madrague raz do roku, sam lub z rodziną: z żoną, z moimi wnuczkami i nawet z jedną prawnuczką. Nasze stosunki się unormowały. Syn jest wspaniały, kocham go, tyle że na swój sposób. On też mnie kocha. Nie jest do mnie zanadto podobny, fizycznie przypomina swojego ojca, Jacques’a Charriera: ma jego mimikę, jego ruchy, sposób mówienia. Nie żywi chyba do mnie urazy, nie ma pretensji o to, że byłam taką dziwną matką, a przecież niemało się nacierpiał z tego powodu. Nie wiem, czy mnie rozgryzł, czy zrozumiał, czym były nasze wzajemne stosunki, nigdy nie rozmawialiśmy o jego dzieciństwie. Myślę, że nie warto wracać do przeszłości. Było, minęło. Kiedy spędzamy czas razem, mało się do siebie odzywamy — przyjeżdża, żeby się ze mną zobaczyć, żyjemy jakby obok siebie. Nie umiem bliżej zdefiniować naszych stosunków. Niewiele mu z siebie daję, nie wiem, co mu się we mnie podoba, nie będę go o to pytała, bo tego nie potrafię, może kiedyś sam mi to powie. Nie mogę domagać się od niego jakichś szczególnych słów, gestów, względów. Nicolas to człowiek, który ma w sobie wiele siły, ma charakter, jest inteligentny, potrafił stworzyć wokół siebie kokon w postaci rodziny – opowiada aktorka.

Brigitte Bardot – mąż, dziecko, związki

Brigitte Bardot miała 18 lat, gdy wyszła za mąż za reżysera Rogera Vadima, w którego filmie „I Bóg stworzył kobietę” zagrała pamiętną scenę tańca z na stole. Z mężem rozstała się pięć lat później. Po rozwodzie Bardot i jej były mąż pozostali przyjaciółmi i współpracowali.

Marylę Rodowicz pomylono z…. Brigitte Bardot

Podczas pracy nad wspomnianym wyżej filmem aktorka miała romans z żonatym aktorem Jeanem-Louisem Trintignantem. Jednocześnie Bardot romansowała też z piosenkarzem Gilbertem Bécaud.

W 1959 roku aktorka poślubiła aktora Jacques’a Charriera, z którym miała swoje jedyne dziecko – syna Nicolasa-Jacques’a. Po rozwodzie z mężem nie utrzymywała z dzieckiem kontaktów. Synem zajęła się rodzina byłego męża.

Bardot była też żoną niemieckiego milionera Guntera Sachsa (14 lipca 1966 – 1 października 1969) oraz Bernarda d’Ormale (od 16 sierpnia 1992). Miała romanse z Samim Freyem, Sergem Gainsbourgiem i Sachą Distelem. W latach 70. była związana z Miroslavem Brozkiem, rzeżbiarzem, któremu pozowała jako modelka.

Brigitte Bardot Brigitte Bardot
Brigitte Bardot