To jednak nie oznacza, że Twoje kosmetyczne starania są z góry skazane na niepowodzenie. Jeśli marzy Ci się idealnie gładka skora, potrzebujesz dopasowanej rutyny pielęgnacyjnej, a do tego odpowiedniego podkładu – takiego, który ujednolici koloryt Twojej cery, wygładzi ją i nada jej subtelny glow. Przeczytaj, czego szukać w podkładzie oraz jak dobrać go do swojej skóry.

Dobierz kolor podkładu

To najważniejszy krok. Kosmetyk nie może być za jasny – wtedy będzie wyglądać nienaturalnie. Jeszcze większym kosmetycznym grzeszkiem jest używanie zbyt ciemnego podkładu – takiego, który odcina się od koloru szyi.

Właśnie dlatego produkt należy testować nie na nadgarstku czy wierzchniej stronie dłoni, a właśnie na twarzy. Najlepiej poprosić o próbki i użyć ich w domu. Dzięki temu sprawdzisz nie tylko odcień, ale także konsystencję, stopień krycia, trwałość itp. Jeśli zaś dobierasz pokład w drogerii, o pomoc poproś asystentkę.

Wskazówka! Latem Twoja cera na pewno jest delikatnie opalona, zimą zaś jaśniejsza. Nie wybieraj więc podkładu z myślą, że będzie Ci służył przez cały rok – przydadzą Ci się dwa podkłady, które będziesz stosować zamiennie, w zależności od pory roku.

Dwa odcienie przydadzą Ci się również, jeśli planujesz wieczorne wyjścia. Na wieczór warto wybrać nieco jaśniejszy kosmetyk – dzięki temu Twoja cera będzie wyglądać promiennie i świeżo nawet przy mocnym, sztucznym oświetleniu.

Przykład produktu – Eveline Wonder Match

Jak widzisz, dobieranie koloru podkładu to wcale nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Z pomocą na szczęście przychodzą produkty, których odcień dopasowuje się do kolorytu skóry, jak np. Eveline Wonder Match. Kosmetyk ujednolica kolor skóry, a jednocześnie ma działanie pielęgnujące. Jak deklaruje producent, efekt wygładzenia skóry jest widoczny już po 10 dniach regularnego stosowania.

Dobierz podkład do potrzeb swojej skóry

Kosmetyk należy dopasować również do rodzaju oraz potrzeb skóry. Sprawdzaj więc na etykiecie, czy produkt jest przeznaczony do cery tłustej, mieszanej, suchej czy normalnej. W każdym z tych przypadków kosmetyk będzie miał nieco inne działanie oraz prawdopodobnie inną konsystencję. Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?

  • Jeśli masz wysuszoną skórę, sięgnij po produkt nawilżający.
  • W przypadku cery tłustej i matowej sprawdzą się kosmetyki wygładzające i matujące.
  • Jeśli Twoja twarz wydaje się poszarzała i pozbawiona blasku, zastanów się nad podkładem rozświetlającym.
  • Jeśli masz cerę problematyczną, czyli np. trądzikową albo naczynkową, wybierz podkład, który nie zaostrzy dolegliwości.
  • W przypadku cery wrażliwej albo alergicznej wybieraj podkłady pozbawione składników, które mogłyby Cię podrażnić.

Dlaczego to takie istotne? Przykładowo, jeśli masz suchą cerę, podkład matujący mógłby działać na nią wysuszająco – w efekcie widoczne byłyby wszystkie suche skórki. Z kolei, jeżeli jesteś posiadaczką cery tłustej czy mieszanej, powinnaś zwracać baczną uwagę na konsystencję produktów – zbyt gęste, mocne formuły mogą doprowadzić do zapchania porów.

Jak należy testować podkład? 

Wiesz już, czym się kierować, aby wybrać idealny podkład. Trzeba jednak pamiętać, że każda cera jest inna – to, że dobrze dopasowałaś odcień oraz określiłaś potrzeby swojej skóry, nie oznacza jeszcze, że kupiłaś dobry produkt. Bardzo istotny jest etap testów. Jeśli to możliwe, poproś w drogerii o próbki. Nałóż podkład na całą twarz, stosując uprzednie wszystkie te kosmetyki, których używasz na co dzień. Upewnij się, że odcień się nie zmienił po kilku minutach od aplikacji. Następnie sprawdź, jak produkt wygląda w świetle dziennym. Obserwuj też, jak kosmetyk zachowuje się w ciągu dnia. Czy skóra wymaga matowienia? Czy podkład się roluje i zbiera w zagłębieniach skóry? A może to jest właśnie to, czego szukałaś?

Dzięki dobrze dopasowanemu podkładowi Twoja skóra będzie wyglądała nieskazitelnie. Jeśli jednak źle dobierzesz produkt, może on podkreślić mankamenty Twojej cery. Na szczęście wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek – masz jak w banku, że znajdziesz idealny podkład.

 

Artykuł partnera