Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznano dotacje dla artystów. Wzburzenie wywołały nie tylko wielotysięczne kwoty, ale również dobór twórców, którzy załapali się na rządową pomoc – wśród nich znaleźli się m.in. Kamil Bednarek, Bayer Full i Justyna Steczkowska. Teraz okazuje się, że artyści będą musieli poczekać nieco dłużej na przelew z ministerstwa.

Artyści w końcu doczekali się wsparcia od rządu! Steczkowska, Hyży, Bednarek otrzymają olbrzymie kwoty

Minister Gliński wstrzymuje dopłaty

Na Twitterze  szefa resortu kultury pojawił się wpis, informujący o zamrożeniu wypłat i ponownej weryfikacji wniosków. Na stronie ministerstwa również można znaleźć komunikat informujący o powtórnej analizie listy beneficjentów.

Z oficjalnego komunikatu można się dowiedzieć,  że przyznane przez resort wsparcie obejmuje prawie rok działań instytucji oraz firm działających w sektorze kultury, a sumy rekompensat pokrywają jedynie 40-50% udokumentowanych strat.

Kamil Bednarek TŁUMACZY się z dotacji. „Wielkie wiadro pomyj”

Jednocześnie MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.

Na Twitterze Piotr Gliński odniósł się do wcześniej proponowanego projektu ustawy antycelebryckiej, na temat której – w tym jakże radosnym czasie – żartował minister.

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat – napisał polityk.

Wcześniej szef resortu kultury nie widział problemu, czego dowodem był jego „żartobliwy” wpis.

W poniedziałek zgłoszę projekt ustawy zakazującej państwowego wsparcia dla znanych artystów i instytucji kultury. Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczow. Kultura na tym nie zyska, ale PR będzie OK 😉 2/2 PS – UWAGA! Tweet zawiera treści ironiczne!

Kult w mocnych słowach o dotacjach. „Nie chcemy UKRADZIONYCH wam pieniędzy”

W międzyczasie Kamil Bednarek zdążył się wyżalić, że po opublikowaniu listy „wylało się na niego wiadro pomyj”, a Kazik Staszewski ogłosił, że nie chce rządowych pieniędzy.

 

Kamil Bednarek

Kamil Bednarek , fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

scena z: Beata Kozidrak, SK:, , fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Piotr Glińśki

Piotr Gliński, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA