Burza wokół przyznanych przez Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego dotacji dla artystów nie cichnie. Po tym jak jak Kamil Bednarek skomentował przyznaną sobie wielotysięczną dotację, głos zabrała grupa Kult.

Artyści w końcu doczekali się wsparcia od rządu! Steczkowska, Hyży, Bednarek otrzymają olbrzymie kwoty

Kult ostro o dotacjach

Wśród beneficjentów znalazły się takie gwiazdy jak Justyna Steczkowska, Beata Kozidrak, Piotr Kupicha, Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska oraz zespół Bayer Full. Oburzenie wywołały olbrzymie kwoty przyznane artystom jako rekompensata za poniesione straty w wyniku pandemii koronawirusa.

Na oficjalnym facebookowym profilu zespołu pojawiło się oświadczenie zespołu dotyczące astronomicznych kwot przekazanych artystom.

Kamil Bednarek TŁUMACZY się z dotacji. „Wielkie wiadro pomyj”

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy – można przeczytać w poście.

Dalej otwarcie przyznają, że nie chcą oferowanych przez rząd pieniędzy, a w swojej wypowiedzi odnieśli się do słynnego stwierdzenia Margaret Thatcher.

Jednak od tych….( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy. Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. Po drugie- rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy – zadeklarowali muzycy.

Zwrócili się także z prośbą o pomoc.

Tak. Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock. Przy okazji posłuchasz i obejrzysz największy koncert jaki odbył się na ziemi polskiej kiedykolwiek. A zaręczamy-słaby nie był. I załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań). Gdyby nie było was nie byłoby nas – napisali.
Podzielacie ich punkt widzenia?

scena z: Kazik Staszewski, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Kazik Staszewski, fot. Piętka Mieszko/AKPA