Jak już pisaliśmy, Krzysztof Kozak, producent hiphopowy i właściciel wytwórni płytowej RRX Desant z premiery Jesteś Bogiem wyszedł wściekły. W filmie został przedstawiony jednoznacznie – jako czarny charakter, cwaniak i gangster.

Tymczasem, jak twierdzi Kozak, film przekłamuje historię, zniekształca wiele faktów i pokazuje sceny, których w rzeczywistości nie było. Dlatego zdecydował się skierować sprawę o zniesławienie do sądu. Pozwał twórców filmu o naruszenie dóbr osobistych.

Poznański sąd okręgowy, aby zabezpieczyć interesy właściciela hiphopowej wytwórni płytowej, postanowił ograniczyć dystrybucję filmu. Na razie Jesteś Bogiem nie może ukazać się na DVD ani na płytach Blu-Ray.

Poza tym przed każdą emisją kinową musi ukazać się 20-sekundowy komunikat o takiej treści:

W związku z wytoczeniem przez pana Krzysztofa Kozaka powództwa o ochronę dóbr osobistych, producent i dystrybutor filmu „Jesteś Bogiem” informują, iż przedstawienie postaci pana Krzysztofa Kozaka w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych.

Studio Filmowe Kadr odpowiedziało już na pozew Kozaka oficjalnym oświadczeniem. Oto co zawiera:

Postać Krzysztofa Kozy przedstawiona w Filmie to postać fikcyjna.

Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat dziewięćdziesiątych – były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w Filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym – nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem.

Wyrazem powyższego jest zastrzeżenie umieszczone w napisach końcowych Filmu o następującym brzmieniu: Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych.

Wierzymy, że oświadczenie to pozwoliło każdemu z widzów odnaleźć właściwą granicę.

O sprawie przeczytasz także tutaj i tutaj.