Niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia, każda para marzy o zorganizowaniu idealnej ceremonii i wesela. Jednak organizacja tego wydarzenia nie jest łatwym zadaniem, dlatego Grupa Portali Weselnych zorganizowała już po raz trzeci Ogólnopolskie Badania Nowożeńców. Ankieta dotyczyła wielu aspektów ślubu, w tym również ślubnych wydatków. Jak więc sytuacja wygląda w stolicy naszego kraju?

Wysokość wynagrodzeń w Warszawie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w województwie mazowieckim wynosi 5 453 zł, co oznacza że mieszkańcy tego regionu otrzymują najwyższe wynagrodzenie w Polsce. Na drugim miejscu w tym zestawieniu ze średnią pensją 4 442 zł znalazło się województwo pomorskie. Śląsk natomiast uplasowało się na miejscu trzecim – średnie wynagrodzenie w tym regionie to 4 343 zł. Najmniej natomiast zarabiają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego, kolejno 3 407 zł i 3 564 zł. Na podobnym poziomie pensje otrzymują również osoby z Lubuskiego (3 565 zł).

W Warszawie najbardziej dochodową gałęzią gospodarki jest informacja i komunikacja – 8 870 zł. Nie bez znaczenia pozostaje rynek nieruchomości ze średnią pensją 6 532 zł. Dochodowe branże to również handel i naprawa pojazdów samochodowych oraz budownictwo. Wyższe zarobki Mazowszan w porównaniu do innych regionów kraju, sprawiają, że wydają oni więcej pieniędzy na wesele i właśnie w Warszawie odbywają się najdroższe śluby. Podane wartości są kwotami brutto.

Ile kosztuje ślub w Warszawie?
Zestawienie wynagrodzeń brutto w Polsce (źródło: wynagrodzenia.pl/gus)

Zarobki a weselne wydatki

Warszawa jest największym miastem w Polsce, dlatego narzeczeni mają bardzo duży wybór usługodawców. Zacznijmy jednak od ceremonii ślubnej. Za nią bowiem zapłacić należy minimum 500 zł, ale zdarzają się i takie, które kosztują nawet powyżej 1 000. Kolejną ważną decyzją, którą muszą podjąć nowożeńcy jest wybór sali, a jest z czego wybierać. Również koszta, jakie trzeba ponieść są zróżnicowane. Należy liczyć co najmniej 160 złotych za osobę, a naprawdę ładne miejsca to wydatek minimalnie 200 zł za osobę. Przy stu zaproszonych osobach daje to łączny koszt 20 000. A to przecież dopiero początek.

Biała suknia i szykowny garnitur to bardzo ważny element. Ceny sukien ślubnych sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak Młode Panie z Warszawy zazwyczaj przeznaczały na ten cel około 3-4 tysięcy. Strój dla Pana Młodego to wydatek rzędu jedynego 1 000 złotych. Nie można zapomnieć także o zaproszeniach dla gości, wynajęciu samochodu lub bryczki, przystrojeniu kościoła, bukiecie, alkoholu i oczywiście obrączkach. Należy więc doliczyć kolejne trzy tysiące.

Żadne wesele nie może odbyć się bez muzyki. DJ jest nieco tańszy, jednak zespoły grające muzykę na żywo cieszą się dużo większą popularnością. Za tę atrakcję zapłacić należy od 2 do 4 tysięcy. Czasem nawet więcej. Ponadto fotograf to kolejny wydatek rzędu 2 tys. Podobnie liczą sobie kamerzyści. I jest to cena za jeden dzień zdjęciowy. Wszystko razem daje łączną kwotę około 30 000 złotych, choć niektórzy Warszawiacy zapłacili nawet dwa razy tyle! Oznacza to, że na przeciętne wesele trzeba pracować około półtora roku, odmawiając sobie absolutnie wszystkiego– mówi Natalia Rydzoń z portalu linkowanie fotograf-wesele.pl, współorganizator sondażu.

Na czym oszczędzać?

Niestety nie wszystkie wesela zwracają się w kopertach. Tylko 34% ankietowanych zadeklarowało, że tak się stały. Były to jednak małe wesela do 20 tys. zł. Warto więc zastanowić się nad listą gości i ograniczyć ją do najbliższej rodziny i przyjaciół. Wybór tylko filmu lub tylko zdjęć to również spora oszczędność. Mniej luksusowa sala, tańszy zespół, niezapraszanie dzieci swoich bliskich itd. także pomagają zachować nieco pieniędzy. Nie trzeba mieć ogromnego budżetu, aby zorganizować wesele marzeń. Wystarczy racjonalnie nim rozporządzać.

Ponadto coraz popularniejsze są ceremonie i przyjęcia organizowane w plenerze. Zdaniem wielu par oprócz niewątpliwych zalet estetycznych, wynajęcie namiotu jest po prostu tańsze od lokalu. Cena udzielenia ślubu na świeżym powietrzu nie waha się znacząco od kosztów uroczystości odbywającej się w kościele czy urzędzie. Decydując się na takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne – jest to ciekawe rozwiązanie na cieplejsze dni. Warto również przeczytać:
(Ślub w plenerze-rozmowa z konsultantką ślubną)

Ile kosztuje ślub w Warszawie?