W ostatnich godzinach Instagram przeżywa zalew zdjęć… z bananami. O co chodzi w akcji #bananaselfie?

#BananaGate – protest przeciwko cenzurze – #bananaselfie

Jeśli w niedzielny poranek zobaczyliście na profilu któregoś ze znajomych jego selfie z bananem, nie myślcie, że wasz kumpel stał się z dnia na dzień sympatykiem tych zdrowych owoców. #Bananaslefie to coś innego – to akcja, której uczestnicy deklarują, że są przeciwko cenzurze. O co codzi?

Gazeta Wyborcza podała, że z Muzeum Narodowego w Warszawie usunięto prace dwóch artystek – Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Prace zatytułowane Sztuka konsumcyjna i Pojawienie się Lou Salome. Jedna z prac pokazuje zdjęcia kobiety jedzącej banana. Wyborcza ustaliła, że Ministerstwo Kultury domagało się usunięcia obu projektów z wystawy, ponieważ uznano je za gorszące. I choć resort kultury zaprzecza, jakoby decyzja o usunięciu prac zapadła w wyniku nacisków politycznych, mleko się rozlało.

W związku z tym, że prace zniknęły z Galerii Sztuki XX i XXI wieku MN, w mediach społecznościowych zorganizowano protest, którego finałem ma być spotkanie w poniedziałkowy wieczór przed budynkiem muzem.

Protest przeciw cenzurze. Przynieście banany – apeluje organizatorka wydarzenia.

Tymczasem protest trwa w internecie, przyłączyły się do niego gwiazdy. Wśród osób, które sprzeciwiają się cenzurze w sztuce, są Dawid Ogrodnik, Magdalena Cielecka, Andrzej Saramonowicz i Kasia Warnke.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Natalia LL ‚Sztuka konsumpcyjna’ 1974 • • • Z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały usunięte prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome". Jak podała "Gazeta Wyborcza", usunięcia projektów jednych z najsłynniejszych artystek polskiej sztuki współczesnej miało domagać się Ministerstwo Kultury w związku z ich "gorszącym" charakterem. Galeria Sztuki XX i XXI wieku zostanie wkrótce zamknięta, a ekspozycja całkowicie zmieniona. (Źródło - Onet.pl) . . . #sztukamusibycwolna #stopcenzurze #nataliall #katarzynakozyra #ministerstwokultury #sztukakonsumpcyjna #wolnasztuka #wolnasztukawmuzeumnarodowym #muzeumnarodowe

Post udostępniony przez Young Art Store (@youngartstore)