Zadbane, gęste i lśniące włosy to cel, do którego dąży wiele z nas. To także ważny atrybut świadczący o atrakcyjności, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Kiedy jednak na podłodze lub szczotce zauważamy coraz większą ilość kępek włosów, wiele z nas reaguje na to nerwowością i frustracją. Kiedy wypadanie włosów powinno wzbudzić u nas niepokój? Jak temu zapobiec? Odpowiedzi na te ważne kwestie znajdziecie w poniższym artykule.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to dość powszechny problem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O ile zazwyczaj powodem jest jedynie niedobór witamin lub minerałów, czasami przyczyna wypadania włosów może być o wiele poważniejsza i stanowić oznakę choroby.

Codziennie każdy z nas traci około 100 włosów. Niektórzy trycholodzy zwracają uwagę, że mogą występować pewne różnice w ilości wypadanych włosów, co związane jest z porą roku. Jest to jednak całkowicie normalny proces, wynikający z cyklu życia włosa, który dzieli się na 3 fazy:

 • fazę wzrostu (anagen) – to czas wzrostu włosa w mieszku włosowym. Dochodzi do intensywnego podziału komórek w mieszku włosowym, co skutkuje powstaniem nowego włosa. Jej czas trwania jest uwarunkowany genetycznie i może wynosić od 2 do 7 lat;
 • fazę przejściową (katagen) – jej czas trwania jest bardzo krótki, wynosi około 14-21 dni. W tym czasie włos wchodzi w fazę zanikania i przebudowy. Dochodzi m.in. do zanikania macierzy włosa i wypchnięcia go ku powierzchni skóry;
 • fazę spoczynku (telogen) – we włosie nie zachodzą już procesy przemiany materii i zaczyna obumierać. Cebulka włosa staje się coraz cieńsza, aż końcu wypada on w trakcie czesania, mycia lub zostaje samoistnie wypchnięty przez rosnący na jego miejscu włos; trwa to około 3 miesięcy.

Jeśli cykl życia włosów w jakiś sposób zostanie zaburzony, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny tego problemu są wielorakie, jednak jeśli zauważymy, że nasze zaczęły wypadać w większych ilościach niż zazwyczaj, nie powinniśmy tego bagatelizować.

To, jakie mamy włosy, jest uwarunkowane genetycznie, dlatego geny mogą mieć również wpływ na ich wypadanie. Inne przyczyny wypadania włosów to:

 • zmiany hormonalne,
 • choroby skóry głowy, np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy,
 • łysienie (zarówno androgenowe jak i plackowate),
 • niedobór mikro i makro elementów, głównie żelaza i cynku,
 • leki, szczególnie te stosowane w chemioterapii powodujące tymczasową utratę włosów,
 • długotrwałe przeziębienie, grypa,
 • zbyt restrykcyjna dieta skutkująca dużą utratą masy ciała,
 • schorzenia na tle psychicznym oraz narażenie na długotrwałe działanie stresu,
 • stylizacja włosów – suszenie za pomocą zbyt wysokiej temperatury, częste korzystanie z prostownicy lub lokówki, częste farbowanie włosów i korzystanie z silnych środków stylizujących,
 • zbyt mocne ściskanie włosów w przypadku niektórych fryzur, np. końskiego ogona lub koka – silne naciąganie włókien może powodować podrażnienie mieszków, co z kolei prowadzi do wypadania;
 • poród – wypadanie włosów po porodzie związane jest z gwałtownym spadkiem estrogenów,
 • zmiany klimatu,
 • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
 • zatrucie metalami ciężkimi, np. ołowiem.

Wypadanie włosów a łupież

Okazuje się, że za wypadanie włosów odpowiedzialny może być także łupież. To choroba skóry głowy, która nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Łupież polega na nadmiernym złuszczaniu skóry głowy. Wpływ na jego wystąpienie może mieć wiele czynników, m.in. zaburzenia hormonalne skutkujące nadprodukcją łoju, podrażnienie skóry głowy, niewłaściwa pielęgnacja (zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie włosów), klimatyzacja, częste przebywanie w przegrzewanych pomieszczeniach, stres, dieta, a także obecność w nadmiarze grzybów z gatunku Malassezia. To właśnie ten gatunek drożdżaków w głównej mierze odpowiada za powstawanie łupieżu na skórze głowy.

łupież

W przypadku skóry głowy możemy mówić o łupieżu suchym (zwykłym) oraz tłustym. O ile ten pierwszy jest uciążliwy i w dużej mierze stanowi przede wszystkim problem natury estetycznej, to właśnie łupież tłusty jest odpowiedzialny za wzmożoną utratę włosów.

Łupież tłusty może rozwinąć się z nieleczonego łupieżu zwykłego. Ponadto może występować w przypadku osób, których skóra głowy posiada duże tendencje do przetłuszczania. Przebieg tej choroby jest przewlekły i ma ona charakter nawrotowy. Ponadto mogą towarzyszyć jej świąd i pieczenie. Jego główną oznaką są jednak żółtawe łuski, które mocno przylegają do skóry głowy. Pod nimi często rozwija się stan zapalny, który często prowadzi do osłabienia a w następstwie wypadania włosów.

Wypadanie włosów a dieta

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo dieta oddziałuje na nasz organizm na wielu różnych płaszczyznach. Niewłaściwa dieta i niedobór witamin lub minerałów mają bowiem bardzo duży wpływ także na wypadanie włosów. Dlatego też jeżeli stosujemy restrykcyjną i długotrwałą dietę, bardzo możliwe, że stanie się to także naszym problemem.

Pamiętajmy, że nasze włosy potrzebują witamin i minerałów do prawidłowego wzrostu, dlatego powinniśmy ich dostarczać regularnie, a w szczególności zwrócić uwagę na:

 • żelazo – jego niedobór osłabia włosy i zwiększa ich łamliwość. Znajdziemy je w mięsie czerwonym, ale równocześnie w fasoli, szpinaku czy pestkach dyni;
 • cynk – odpowiada za tworzenie keratyny – białka stanowiącego naturalny budulec włosa. Występuje m.in. w wątróbkach wołowych, zielonym groszku lub cebuli;
 • nienasycone kwasy tłuszczowe – odżywiają cebulki włosów, ich niedobór może wpływać nie tylko na wypadanie włosów, ale i przesuszenie skóry głowy. Występują m.in. w olejach roślinnych oraz rybach, np. łososiu, makreli, sardynkach;
 • witaminę B5 (kwas pantotenowy) – jest odpowiedzialna za odpowiedni poziom nawilżenia włosów, dodaje im sprężystości, dodatkowo pobudza keratynocyty do szybszego wytwarzania keratyny. Jej źródłem są żółtka jaj, miód oraz wątróbka;
 • witamina H (biotyna)  – wzmacnia włosy od środka i stymuluje ich wzrost. Występuje w produktach pełnoziarnistych, otrębach czy wątróbce;
 • witamina B9 (kwas foliowy) – choć zwykle zalecany jest kobietom w ciąży, kwas foliowy wpływa na powstawanie nowych, zdrowych włosów poprzez pobudzanie macierzy włosa do wzrostu. Jego źródłem jest szpinak, sałata oraz banany;
 • witamina C – silny antyoksydant, wpływa na produkcję kolagenu, który stanowi naturalny budulec włosa. Znajdziemy ją w natce pietruszki, papryce czy fasolce szparagowej;
 • witamina E – przeciwutleniacz, który dodatkowo poprawia nawilżenie i elastyczność włosów. Ponadto poprawia krążenie skóry, dzięki czemu mieszki włosowe stają się lepiej dotlenione i odżywione. Występuje w olejach roślinnych, natce pietruszki i zielonej papryce.

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

Wypadanie włosów w równym stopniu dotyczy kobiet jak i mężczyzn, jednak jego przyczyny w zależności od płci mogą być odmienne. Bardzo duży wpływ mają na nie hormony płciowe, a mianowicie:

 • estrogeny – hormony płciowe żeńskie, działają na włosy ochronnie, dlatego u kobiet w ciąży można zauważyć gęste i lśniące włosy. Ich gwałtowny spadek po urodzeniu dziecka oraz przebytej menopauzie powoduje przerzedzenie i wypadanie włosów;
 • androgeny – odpowiadają za najczęstszą utratę włosów, jaką jest łysienie androgenowe, które dotyka ponad 80% mężczyzn i około 40% kobiet.

Na łysienie androgenowe bardzo duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze związane jest z wrażliwością mieszków włosowych na produkcję testosteronu oraz dihydrotestosteronu.

wypadanie włosów

Wypadanie włosów – czy można je zatrzymać?

Wypadanie włosów to proces, który można zatrzymać. Aby jednak było to możliwe, należy przede wszystkim poznać przyczynę, która za nim stoi. Dlatego też jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy wypadają w większych ilościach niż zwykle, przede wszystkim powinniśmy udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu postawi prawidłową diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie, jeśli takie będzie konieczne.

W walce z wypadaniem włosów ważną rolę odgrywa dieta, suplementacja oraz stosowanie preparatów na porost włosów. Pomocne mogą okazać się także niektóre zabiegi, np. mezoterapia igłowa.

Aby uniknąć wypadania włosów, oprócz odpowiedniej i zbilansowanej diety, powinniśmy zadbać także o nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Pomocne mogą okazać się np. techniki radzenia sobie ze stresem, które warto praktykować, lub psychoterapia.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów? 

Świadoma pielęgnacja to kolejny krok, który pomoże zatrzymać wypadanie włosów. Pamiętajmy, aby unikać produktów, które mogą podrażnić naszą skórę, np. farb do włosów z amoniakiem lub niektórych produktów do stylizacji. Jeśli to możliwe, ograniczmy korzystanie z suszarki i prostownicy.

Dla osób szukających odpowiednich produktów, które pomogą zatrzymać wypadanie włosów, świetnym rozwiązaniem jest kuracja przeciw wypadaniu włosów Dercos Aminexil Clinical 5 dostępna zarówno w formule dla kobiet, jak i mężczyzn.

włosy

Kuracja zawiera Aminexil – substancję zapobiegającą wypadaniu włosów o skuteczności udowodnionej klinicznie. Stymuluje krążenie skóry głowy i tym samym zwiększa jej odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Włosy stają się odżywione od nasady aż po końce, a pierwsze efekty są zauważalne już po 3 tygodniach stosowania.

Świetnym wsparciem w walce z wypadaniem włosów jest odpowiednio dobrany szampon, który wzmocni cebulki włosów i doda im zdrowego wyglądu. Takim produktem jest Dercos – szampon wzmacniający. Delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę głowy i przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów. Jest idealny dla każdego typu włosów.

 

Materiał partnera