W zależności od wieku i potrzeb skóry, lekarz może zaproponować zabieg laserem ablacyjnym lub nieablacyjnym. Różnica polega na tym, że pierwszy narusza ciągłość naskórki, drugi działa transdermalnie, nie uszkadzając wierzchniej warstwy skóry. Wyjaśniamy, na czym polega lifting laserowy.

Co to jest laserowe odmładzanie twarzy?

Laserowe odmładzanie twarzy to zabieg, który celuje w różne niedoskonałości związane ze starzeniem się skóry, działaniem promieniowania słonecznego i trądzikiem. Podczas jednego zabiegu można zlikwidować jeden lub kilka problemów naraz. Lasery odmładzające nie tylko spłycają zmarszczki, ale też:

  • redukują przebarwienia,
  • wygładzają blizny, w tym blizny potrądzikowe,
  • liftingują i ujędrniają skórę,
  • wyrównują koloryt cery,
  • zwężają poszerzone pory,
  • redukują nadmierne wydzielanie sebum przez skórę,
  • likwidują znamiona, brodawki i inne łagodne zmiany skórne.

Odmładzanie laserowe nie jest odpowiednie dla osób z aktywnymi wypryskami trądzikowymi, zaawansowanymi skutkami starzenia i nadmierną wiotkością skóry.

Jak działa laser na zmarszczki?

Jak zaznaczają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, laserowe odmładzanie twarzy można wykonać przy pomocy kilku różnych urządzeń. W redukcji zmarszczek i innych niedoskonałości skóry, związanych z jej starzeniem się, najlepiej sprawdzają się lasery pikosekundowe i frakcyjne. Urządzenia te mogą działać ablacyjnie lub nieablacyjnie.

Lasery ablacyjne służą do usuwania głębszych zmian skórnych, takich jak wyraźne bruzdy i głębokie blizny potrądzikowe. Problemy te wymagają bowiem złuszczenia wierzchniej warstwy naskórka, dzięki czemu silniej pobudzają procesy naprawcze.

Z kolei promieniowanie lasera nieablacyjnego przenika do głębokich warstw skóry i tam inicjuje przebudowę kolagenu, nie naruszając w żadnym stopniu naskórka. Ta metoda laserowego odmładzania twarzy stosowana jest w przypadku płytkich zmarszczek, trądziku różowatego, „pajączków” i problemów skórnych związanych z trądzikiem.

W zależności od zastosowanego znieczulenia i indywidualnego progu bólu laserowe odmładzanie twarzy może być wykonywane z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub bez. Następnie skóra jest oczyszczana z nadmiaru sebum, brudu i bakterii. Po odpowiednim przygotowaniu skóry lekarz rozpoczyna leczenie wybranym laserem. Laser przesuwany jest powoli po wyznaczonym obszarze, jednocześnie skóra chłodzona jest zimnym powietrzem.

Efekty liftingu laserowego

Laserowe odmładzanie twarzy stymuluje zewnętrzne i wewnętrzne warstwy skóry właściwej, pobudzając produkcję kolagenu. Po ingerencji laserowej stopniowo powstają nowe włókna kolagenowe, które napinają i wzmacniają skórę. Dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Laseroterapia nieablacyjna jest mniej inwazyjna i praktycznie nie wymaga rekonwalescencji, ale zwykle wiąże się z większą liczbą powtórzeń. Laser ablacyjny może spowodować widoczne podrażnienie skóry, które będzie utrzymywało się przez kilka dni, jednak cała terapia będzie krótsza, a po zagojeniu efekty będą bardziej spektakularne.

Efekty laseroterapii różnią się w zależności od początkowego stanu skóry. W przypadku płytszych zmarszczek możliwe jest ich całkowite usunięcie, głębsze zmiany skórne zostaną wyraźnie spłycone. Wyniki serii zabiegów mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat, jeśli zdecydujemy się na wykonywanie sesji przypominających w wyznaczonych przez lekarza terminach.

W razie innych pytań dotyczących laserowego odmładzania skóry zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.