Małgorzata Szumowska została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinare. Nagroda trafiła w ręce reżyserki za film Body/Ciało. Równorzędną nagrodę w tej kategorii dostał Radu Jude – reżyser z Rumunii.

Obraz Szumowskiej znalazł się w grupie 19 filmów pretendujących do nagrody. Wcześniej Szumowska recenzowała swój film jako „przypowieść o współczesnym człowieku”. Body/Ciało powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Szumowską i Michała Englerta.

To opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela. O ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy bohaterka. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym „ciałem”; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub (którego) nie znosimy – mówiła Szumowska.

W głównej roli w filmie Małgorzaty Szumowskiej wystąpił Janusz Gajos. Córkę jego bohatera, chorą na anoreksję, przeżywającą traumę po śmierci matki zagrała Justyna Suwała.

Polska premiera filmu już w marcu.

Złoty Niedźwiedź pojedzie do Iranu. Główna nagroda festiwalu trafiła w ręce Jafara Panahiego, reżysera filmu Taxi.

Małgorzata Szumowska nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem

Małgorzata Szumowska nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem