Sześć lat temu Przemysław Saleta oddał swoją nerkę córce Nicole. Niestety, organ przestał już działać i dziewczyna czeka na kolejny przeszczep. A to, jak wiadomo, może potrwać.

19-latka znowu jest dializowana.

– Nerki nie są wieczne, ok. 24 proc. oczekujących na przeszczep w Polsce to są ludzie, którzy czekają na ponowny przeszczep. Taka nerka nie służy do końca życia, zwykle po ok. 13 latach się zużywa. Oczywiście ci ludzie mają mniejsze szanse na to, że przeszczep się przyjmie niż w przypadku przeszczepu od osoby z rodziny – mówi prof. Magdalena Durlik w rozmowie z Faktem.

Najlepszym rozwiązaniem byłby kolejny przeszczep rodzinny, czyli nerka od matki, jednak to niemożliwe, bo Ewa Pacuła jest obecnie w 9. miesiącu ciąży. Po porodzie musi odczekać nawet kilka lat, zanim będzie mogła poddać się tak ciężkiemu zabiegowi, jak wycięcie nerki.
19-latka tymczasem musi odłożyć swoje marzenia na bok – chciała studiować japonistykę i wyjechać do Japonii. Nauka jest możliwe, podróże na razie nie.

– Suszę jej głowę, by dbała o ten kawałek mnie, który ma w sobie – mówił rok temu Przemysław Saleta goszcząc z córką w Pytaniu na śniadanie. Nerka może posłużyć średnio kilkanaście lat. Ta posłużyła tylko 6.

Nicole, córka Przemysława Salety, potrzebuje nerki