Norweska grupa Fountainheads oskarża Dodę o kradzież utworu. Chodzi o piosenkę To jest to, która – zdaniem członków zespołu – jest taka sama, jak ich utwór Circles.

Ola Per Ekblom z zespołu od ponad roku próbował nawiązać kontakt z prawnymi przedstawicielami Dody, ale próby się nie powiodły.

– To bardzo frustrujące – mówi muzyk. – Nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zachowywali się wobec nas jak kowboje, podczas gdy my staraliśmy się podejść do sprawy obiektywnie – dodaje.

Kiedy nie udało się uzyskać wsparcia ze strony organizacji zajmującej się ochroną prawa autorskich, o pomoc poprosili GramArt – norweską organizację zrzeszającą artystów. Przy jej wsparciu złożyli na policji doniesienie na Dodę, autora muzyki do utworu „To jest to\” i producenta Marka Tyspera i wytwórnię Universal Music Polska.

Zdaniem norweskich muzyków utwór wykorzystany przez Dodę należy do 11 skradzionych ze studia w 2003 roku (szczegółów nie ujawniają).

Dziennikarze zajmujący się sprawą twierdzą, że nie udało się im otrzymać żadnych komentarzy ani od Marka Tyspera (który jest obok Dody wymieniony jako autor muzyki do piosenki To jest to), ani menadżerki Rabczewskiej, ani też od Jana Kubickiego z Universal Music Polska.

Grupa grozi, że sprawę bezprawnego wykorzystania swej własności skieruje do sądu. Na razie robi burzę w internecie – na portalu You Tube pojawiły się już obie piosenki, które na siebie nałożono. Posłuchajcie.

Więcej szczegółów związanych z oskarżeniem znajdziecie na norweskiej stronie lub tutaj, gdzie tekst został przetłumaczony (niestety dość nieudolnie).

\"Artykuł

Ola-Per Ekblom z zespołu Fountainheads
\"Artykuł

To jest to Dody

Tu posłuchacie piosenki grupy Fountainheads

Obie piosenki puszczone synchronicznie

Sprawa jest nam znana. Prawie rok temu pisaliśmy o \”inspiracji\”, jaką czerpała Doda tworząc swój solowy album. Nasi Czytelnicy zwrócili wówczas uwagę na uderzające podobieństwo utworu To jest to i piosenki Circles, wykonywaną przez japońską artystkę Miz. Maja Sablewska, meneżerka Dody twierdziła wówczas, że jest to utwór wykorzystany legalnie, bo pochodzi z publishingu. Więcej na ten temat tutaj.

Okazuje się, że twórca utworu nie uznaje takiego wytłumaczenia…