Romuald Lipko nie żyje. Muzyk i kompozytor, założyciel i wieloletni członek Budki Suflera od długiego czasu zmagał się z nowotworem. Niestety, przegrał walkę. Artysta zmarł w wieku 69 lat. O jego śmierci poinformował zespół Budka Suflera.

AKTUALIZACJA. Joanna Szczepkowska dzień przed SYLWESTREM: „Zobaczyłam śmierć w oczach”

Romuald Lipko nie żyje

Pierwsze informacje o chorobie nowotworowej Lipko pojawiły się w lipcu 2019 roku. Muzyk od razu rozpoczął leczenie i był pod obserwacją lekarzy z Warszawy i z Niemiec. We wrześniu przeszedł operację wątroby i powoli wracał do sił, a na oficjalnej stronie zespołu opublikował wówczas oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. Jak podkreślał, ciepłe słowa od bliskich i chęć powrotu na scenę wspierały go w walce z chorobą.

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów – napisali bliscy muzyka.

Romuald Lipko nie żyjeDnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z…

Gepostet von Budka Suflera am Donnerstag, 6. Februar 2020

Romuald Lipko – życie i kariera

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Na początku lat 70. razem z przyjaciółmi stworzył Budkę Suflera. Początkowo był basistą, a później grał na klawiszach i zaczął komponować piosenki dla zespołu. Piosenki, które stworzył to: „Sen o dolinie”, „Nigdy nie wierz kobiecie”, „Za ostatni grosz”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Noc komety”, „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych”

Po odejściu (na kilka lat) Krzysztofa Cugowskiego z zespołu w 1978 roku, Romuald Lipko sam stał się jego liderem. Kiedy w 2014 roku zespół zakończył swoją działalność, Lipko powołał Romuald Lipko Band. W 2019 roku Budka Suflera ogłosiła reaktywację, a na początek 2020 roku była zaplanowana trasa koncertowa grupy. Pierwszy koncert po przerwie miał odbyć się 14 lutego w Lublinie.

Romuald Lipko działał nie tylko z Budką Suflera. Współpracował także z innymi artystami m.in.: z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Zbigniewem Hołdysem, Jarosławem Kukulskim czy Zdzisławą Sośnicką.

ZOBACZ TEŻ:

Romuald Lipko/fot. AKPA

Romuald Lipko/fot. AKPA

Romuald Lipko/fot. AKPA