Sebastian Karpiel-Bułecka jest liderem zespołu Zakopower, znanego między innymi z głośnego hitu „Boso”, który niegdyś nuciła cała Polska. Prywatnie jest związany z Pauliną Krupińską, z którą wziął ślub w 2014 roku i doczekał się dwójki dzieci. Jakiś czas temu muzyk razem z Julią Wróblewską został ambasadorem i twarzą kampanii „Zobacz człowieka”, mającej na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych.

Paulina Krupińska pokazała bardzo prywatny moment Sebastiana Karpiela-Bułecki z córką Antosią

Sebastian Karpiel-Bułecka o zaburzeniach psychicznych. Cierpi na nerwice lękową

Teraz w podcaście „Wprost o kulturze” Sebastian postanowił otworzyć się w temacie swoich własnych zmagań z chorobą, jaką w jego przypadku jest nerwica lękowa. Karpiel-Bułecka chciał w ten sposób podkreślić, że zaburzenia psychiczne to nie tylko depresja:

„Zaburzenia psychiczne” to nie tylko depresja, to także np. nerwica lękowa, z którą sam się zmagałem. Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne, widzą faceta, który ma żonę, dzieci, w miarę dobrze wygląda i nagle ktoś taki mówi, że ma lęki, że tak, jak to było w moim przypadku, boi się, że wyjdzie na scenę i umrze.

Wokalista zespołu Zakopower wspominał też o swojej chorobie kilka lat wcześniej w rozmowie z „Twoim Stylem”, gdzie opowiedział jak wygląda życie z nerwicą:

Na przykład przez rok nie mogłem nabrać do końca powietrza do płuc. Żyłem w napięciu. Czasem wydawało mi się, że zaraz umrę. Robię sobie spokojnie zakupy w supermarkecie, a serce nagle wali 200 uderzeń na minutę, krew pulsuje.

Do nerwicy lękowej przyznała się też kiedyś Maja Bohosiewicz, która podkreśliła jednak, że nie podoba jej się nazwa tego zaburzenia:

Leczę się na nerwicę lękową – choć szczerze uważam, że choroba ma obrzydliwą nazwę, sugerującą, że ktoś jest „jakiś znerwicowany”. Tutaj chodzi o silne napady lęku – wyznała na Instagramie.

Należy pamiętać że zarówno nerwica lękowa jak i inne zaburzenia psychiczne mogą mieć katastrofalny wpływ na organizm i wywoływać objawy psychosomatyczne, jeśli pozostaną długo nie leczone. Jeśli podejrzewamy u naszych bliskich lub sami doświadczamy zaburzeń psychicznych należy zgłosić się do specjalisty – może to być zarówno psychiatra jak i lekarz rodzinny, który skieruje nas do odpowiedniej osoby lub placówki.