Od wystawnej uroczystości na kilkaset osób sporo par woli kameralną imprezę o mniej formalnym, a bardziej wakacyjnym, radosnym, luźnym charakterze. Naturalną konsekwencją tego trendu stało się szycie sukien ślubnych w stylu boho. Czym się wyróżniają i gdzie kupić tę idealną? Sprawdzamy!

Boho – jaki to styl?

Nazwa boho pochodzi od „la bohème” – bohemy, cyganerii artystycznej, czyli XIX-wiecznego środowiska artystów, prowadzącego wyjątkowo barwne życie. Byli to pisarze, muzycy, aktorzy i malarze o awangardowym podejściu do pracy i życia. Nie uznawali norm. Czas spędzali na egzotycznych podróżach, hucznych imprezach i towarzyskich spotkaniach. Bohemę wyróżniał sposób ubierania się. Stroje artystów były nonszalanckie, swobodne, wielokolorowe, z rzucającymi się w oczy akcentami orientalnymi. Do dzisiaj stylizacje boho charakteryzują się swobodą, odważną kolorystyką oraz dużą ilością haftów, koronek, frędzli, piór czy rzemyków. W latach 60. i 70. XX wieku styl boho zmienił się za sprawą ruchu hippisowskiego. Stał się jeszcze bardziej „wolny” i zyskał letni, wakacyjny wydźwięk. Królować zaczęły w nim motywy kwiatowe, falbanki i naturalne materiały. Z kolei kalifornijscy surferzy dodali do estetyki boho elementy nawiązujące do plażowania. Obecnie nurt boho to również akcenty rodem z Dzikiego Zachodu oraz odważne, nierzadko krzykliwe i ekscentryczne stylizacje festiwalowe. Tak bogata historia zaowocowała różnorodnością. W stylu boho każdy jest w stanie znaleźć idealne motywy i kolory dla siebie oraz stworzyć na ich bazie indywidualny look.

Wesele w stylu boho, czyli jakie?

Jakiś czas temu sanah – jedna z największych, młodych gwiazd polskiej sceny muzycznej, udzieliła wywiadu dla Radia ZET, zdradzając m.in. jak będzie wyglądało jej wesele: „Chciałabym mieć ślub w stylu rustykalnym. Trochę boho. Dużo drewna i lampek. Wyobrażam sobie cały sufit w lampkach…”. To dobry obraz ślubu w klimacie boho, któremu daleko jest do wystawnej uroczystości w stylu klasycznym czy „royal wedding”. Tym, co wyróżnia wesele boho, jest pozytywna, wakacyjna atmosfera. Dekoracje mogą być subtelne i delikatne albo drapieżne, rockowe. Wszystko zależy od upodobań młodych. Idealną przestrzenią na wesele boho jest nie sala weselna, a plener – plaża, ogród, teren nad jeziorem, oddalona od świata agroturystyka czy polana pod lasem. To lokalizacje akcentujące silny związek z naturą i budujące wakacyjną atmosferę. Wesela boho często odbywają się także w nowoczesnych stodołach i starych dworkach. Wszędzie pojawiają się kwiaty – w dłoniach i we włosach panny młodej, na ołtarzu, samochodzie, krzesłach i stołach. Ważną rolę odgrywa oświetlenie. Przestrzeń doświetlają niewielkie lampki, lampiony i świece, budujące romantyczną atmosferę.

Suknie ślubne boho – cechy charakterystyczne

Suknie ślubne boho charakteryzują się delikatnością, zwiewnością i eterycznością. Mają powiewać z każdym krokiem panny młodej. Na ogół posiadają koronkowe zdobienia (bywają niemal w całości uszyte z koronki), rozszerzane doły i stosunkowo luźne kroje, akcentujące kobiece kształty przy zapewnieniu swobody ruchów. Zamiast na klasyczną biel wybór panien młodych często pada na krem, écru czy kość słoniową. Dozwolone są falbanki, perełki, piórka, frędzle i kwiaty. Zamiast klasycznych szpilek na kobiecych stopach pojawiają się sandałki, a nawet… kowbojki. W kwestii długości i rodzaju rękawa obowiązuje pełna dowolność. Suknia ślubna boho może posiadać długie, zwiewne rękawy albo nie mieć ich wcale. W niektórych modelach ramiączka swobodnie opadają na ramiona, co wygląda niesamowicie kobieco.

Gdzie kupić suknię ślubną w stylu boho?

Warto przejrzeć projekty polskich marek fashion, np. suknie ślubne boho DAMA Couture, spośród których niemal 40 zostało zaprojektowanych właśnie w stylu boho, z uwzględnieniem najnowszych trendów w branży ślubnej. Chociaż pracownia znajduje się w Warszawie, to marka deklaruje możliwość uszycia sukni bez stacjonarnych przymiarek. Wystarczy zebrać samodzielnie wymiary i przekazać je na etapie zamawiania kreacji. Zwróć uwagę na jakość. Jeśli zależy Ci, mimo boho luzu, na szlachetnym, eleganckim wyglądzie sukni, postaw na materiały premium: koronkę francuską, niegniotącą się tkaninę marchiano oraz jakościowe tiule i szyfony. Materiały te są przyjazne dla skóry, co z pewnością docenisz, biorąc ślub w plenerze w upalny dzień.

 

Artykuł sponsorowany