Taco Hemingway do tej pory wypowiadał się tylko za pomocą tekstów piosenek. Na dwóch ostatnich płytach „Jarmark” i „Europa” pokazał dosadnie, co sądzi o obecnej władzy.

Taco Hemingway o proteście kobiet

Teraz wyjątkowo zabrał głos na swoim Instagramie. Wypowiedział się na temat strajku kobiet w Polsce przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

Każdej osobie, która publicznie sprzeciwia się obecnej władzy, automatycznie stawiany jest zarzut o brak patriotyzmu i antypolskość. Jednak patriotyzm nigdy nie polegał na ślepym wspieraniu obozu rządzącego. Patriotyzm polega na dbaniu o zdrowie i szczęście swoich rodaków. Patriotyzm polega na empatii i pomocy słabszym. Patriotyzm polega na wyrażaniu głośnego sprzeciwu, gdy innym dzieje się krzywda. I w takiej definicji patriotyzmu (w przeciwieństwie do tej, która skupia się bezrefleksyjnej żonglerce hasłami i ważnymi datami i nazwiskami), jestem patriotą w stu procentach – tłumaczy na instastory raper.

Dodaje, że duma do rozpiera, gdy widzi, co się dzieje w Polsce, a mowa nie o rządzących, ale o reakcji społeczeństwa na ostatnie wydarzenia. Wierzy, że za jakiś czas będziemy to wypominać jako zły sen:

Głęboko wierzę, że za jakiś czas będziemy to wszystko wspominać jak jakiś bardzo długi, bardzo zły sen. Patrząc na nastroje społeczne, koniec jest już bliżej niż dalej. Bądźcie bezpieczni, miejcie oczy dookoła głowy, krzyczcie, maszerujcie, śpiewajcie, skandujcie. Przypomnijcie rządzącym, że patrzymy im na ręce. „Dziewczyny, społeczeństwo z wami” – tak chciałem napisać, ale nawet statystycznie rzecz biorąc, przecież to wy jesteście tym społeczeństwem – zripostował Filip Szcześniak.

Co o tym myślicie?

Taco Hemingway o strajkach kobiet. Fot. Instagram

Taco Hemingway o strajkach kobiet. Fot. Instagram

Wyświetl ten post na Instagramie.

Tak jak mówiłem rok temu — moja muzyka zawsze była, jest i będzie darmowa. Dzisiaj postanowiłem opublikować cały „Jarmark” na serwisach streamingowych. Pod adresem http://pobierz.jarmarkeuropa.com znajdziecie też link do pobrania całej płyty w mp3. Miłego słuchania. Jarmark jest moją pierwszą płytą od „Trójkąta warszawskiego”, na której nie rapuję o swojej obecnej sytuacji; no, z wyjątkiem jednej jedynej linijki (pozdrawiam @golecuorkiestra ). Znajdziecie tu trochę storytellingu (trylogia „Łańcuchów”, „Szczękościsk”, „1990s Utopia”), garść wspomnień dziecięcych i nastoletnich (ciąg trzech piosenek po drugim „Łańcuchu”), kilka domorosłych obserwacji społecznych („Influenza”, „Panie, to Wyście!”, „Polskie Tango”). Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad albumem. Jestem wam wdzięczny bardziej niż potrafię to ubrać w słowa. Bez was wszystkich jedyne co mógłbym robić to co najwyżej pisać teksty i nagrywać je na dyktafon, bo poza tym nie potrafię robić zupełnie nic.

Post udostępniony przez tacohemingway (@tacohemingway)