Zmarła Madeleine Albright. Miała 84 lata

Zmarła Madeleine Albright, pierwsza kobieta w historii na stanowisku sekretarz stanu USA, która pomogła sterować zachodnią polityką zagraniczną w następstwie zimnej wojny. Niestety dziś 23 marca, zmarła po długiej walce z rakiem. Miała 84 lata.

Znani, którzy odeszli w 2020 roku

Nie żyje Madeleine Albright

Albright był centralną postacią w administracji prezydenta Billa Clintona, najpierw pełniąc funkcję ambasadora USA przy ONZ, zanim została czołowym dyplomatą. Opowiadała się za rozszerzeniem NATO, kładła nacisk, by powstrzymać ludobójstwo i czystki etniczne na świecie, dążyła do ograniczenia rozprzestrzeniania się broni jądrowej i była orędownikiem praw człowieka i demokracji na całym świecie.

Albright o wojnie Putina

W artykule opublikowanym w New York Times w zeszłym miesiącu, tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę, Albright argumentowała, że rosyjski przywódca Władimir Putin popełni „historyczny błąd” podczas inwazji na Ukrainę i ostrzegła przed katastrofalnymi kosztami, jakie poniesie jego kraj.

Znani, którzy odeszli w 2019 roku – tragiczny rok

Zamiast torować Rosji drogę do wielkości, inwazja na Ukrainę zapewni mu niesławę poprzez pozostawienie jego kraju w izolacji dyplomatycznej, ułomności ekonomicznej i strategicznej bezbronności w obliczu silniejszego, bardziej zjednoczonego sojuszu zachodniego – wyznała w New York Times.

Madeleine Albright Fot. MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Forum
Madeleine Albright Fot. ZUMAPRESS
 
0 Komentarze
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze