Kinga Sawczuk dała się nam poznać jako nastoletnia gwiazda sieci. Jej wyniki w social mediach to: 5 milionów obserwujących na TikToku, 1 milion na Instagramie i ponad pół miliona na YouTube. Potrafi wykorzystywać te liczby do otwartego mówienia o kompleksach, a jednocześnie inspirowania młodych ludzi do okrywania swoich pasji i udziału w szczytnych akcjach. Od ubiegłego roku bierze udział w projekcie edukacyjnym, promującym postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży Eco Studio ELECTRO-SYSTEM. Dlatego na Światowy Dzień Ziemi, który świętujemy 22 kwietnia, przygotowała wyjątkową eko bajkę.

Kinga Sawczuk o swojej książce i karierze w Internecie. Zdradza, jak zacząć przygodę na YT

Eko Bajka na Dzień Ziemi od Kingi Sawczuk

Kinga żywo interesuje się tematem ekologii, bo los naszej planety nie jest jej obojętny. Czas pandemii sprawił, że została ambasadorką innowacyjnego projektu edukacyjnego Eco Studio ELECTRO–SYSTEM. Razem z dziennikarzem – Kubą Adamiakiem została do niego zaproszona przez Organizację Odzysku ELECTRO-SYSTEM, zajmującą się edukacją ekologiczną. W pierwszym sezonie wystąpiła w roli nauczycielki, która poprowadziła e-lekcje przyrody, publikowane  w formie wideo bloga w mediach społecznościowych i na kanale YouTube Eco Studio. Z uwagi na duże zainteresowanie młodych ludzi, lekcje zostały wykorzystane przez wielu nauczycieli przyrody do zdalnego nauczania. Skłoniło to Kingę do kontynuacji działań w charakterze ambasadorki Eco Studia ELECTRO-SYSTEM i dalszego tworzenia materiałów wideo, przedstawiających problematykę dbania o środowisko. W każdym odcinku w przyjazny dla młodzieży sposób przekazuje treści związane z prawidłowym postępowaniem z elektroodpadami, takimi jak chociażby telefony komórkowe, laptopy, komputery czy telewizory z pilotami. Z okazji Światowego Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia razem ze swoim przyjacielem – Kubą Adamiakiem pokazała, że każdy z nas może zadbać o planetę Ziemia. W Parku Kępa Potocka na warszawskim Żoliborzu nagrała wyjątkowe wideo mające charakter eko bajki.

Z okazji Święta Ziemi ambasadorzy Eco Studia ELECTRO-SYSTEM zaangażowali się też w ciekawy konkurs „Lato w mieście z Eco Studio”. Kinga i Kuba zachęcają do udziału w nim swoich uczących się fanów. Zwycięskie szkoły, które przygotują najciekawsze filmiki wideo mówiące o elektrośmieciach, w nadchodzące wakacje będę miały szczególnych gości. Ambasadorzy osobiście złożą im wizytę, organizując pełne atrakcji, plenerowe spotkanie edukacyjne. Szkoły będą miały również okazję wygrać tablicę interaktywną, tablety i inne pomoce naukowe!

Kinga Sawczuk o TEAM X. Miała propozycje wejścia do projektu?

Pierwszy sezon Eco Studio ELECTRO-SYSTEM został bardzo pozytywnie odebrany przez moich fanów, dlatego w tym roku z przyjemnością kontynuuję razem z Kubą współpracę przy działaniach edukacyjnych z organizacją odzysku. W tym roku projekt wystartował w nowej odsłonie, ale mój główny przekaz pozostaje wciąż ten sam. W każdym krótkim odcinku mówię o ważnych sprawach, związanych z prawidłowym postępowaniem z elektroodpadami. Sama widzę, że coraz częściej działające jeszcze telefony, komputery czy tablety są wymieniane na nowsze, a te stare są po prostu wyrzucane. Wielu moich znajomych chce mieć najnowszy model np. smartfona, który jest obecnie modny. Niestety często nie zwracamy uwagi na to, co się potem dzieje ze starym sprzętem albo wrzucamy kolejny telefon do szuflady biurka. Mało kto pamięta, że zużyte urządzenia są cennym materiałem, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać np. miedź, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro! Z drugiej strony elektrośmieci zawierają niebezpieczne dla ludzi i środowiska substancje. Dlatego ważne jest, aby elektroodpady trafiały do odpowiednich miejsc, w których dostaną szansę na drugie życie lub zostaną zrecyklingowane! Wierzę że razem zwiększymy świadomość młodych ludzi w tym temacie i będziemy dbali o naszą planetę nie tylko w dniu jej świętamówi Kinga.