Audrey Hepburn urodziła się 4 maja 1929 roku w Belgii. Została zapamiętana jako jedna z najbardziej szanowanych aktorek dzięki filmom takim jak: „Rzymskie wakacje”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, czy „My Fair Lady”.

Większość gwiazd filmowych ma swoje tzw. 5 minut, czyli robią wielką karierę przez 5-10 lat, a potem telefon się ukrywa, a ich kariera powoli wygasa. Jednak są też nieliczni, których pamięć jest wciąż żywa…

Ich dorobek jest na tyle duży i wyjątkowy, że fani nie pozwalają im umrzeć. Jednym z nich jest np. Elvis Presley, ale też artystka określana ikoną kobiecości – szczupła, czarująca, wyjątkowa,  czyli Audrey Hepburn.

Kim była słynna ikona popkultury Audrey Hepburn?

Fot.RDA / Rue des Archives / Forum

Wczesne życie Audrey Hepburn

Audrey Hepburn pochodziła z Brukseli, część swojej młodości spędziła w Anglii, w szkole z internatem. Przez większą część II wojny światowej studiowała w Arnhem w Holandii. Po napaści nazistów na kraj Hepburn i jej matka walczyły o przetrwanie. Jak wynika z artykułu w „The New York Times”, pomagała ruchowi oporu przekazując informacja, listy, czy paczki.

Kim była słynna ikona popkultury Audrey Hepburn?

Po wojnie nadal interesowała się tańcem. Studiowała balet w Amsterdamie, a później w Londynie. W 1948 roku Hepburn zadebiutowała na scenie jako chórzystka w musicalu High Button Shoes w Londynie. Potem nastąpiły kolejne małe role na brytyjskiej scenie. Była chórzystką w Sauce Tartare (1949), a potem została przeniesiona do głównej wokalistki w Sauce Piquante (1950).

Kim była słynna ikona popkultury Audrey Hepburn?

AUDREY HEPBURN Fot. Supplied By Globe Photos, Inc / Zuma Press / Forum

W tym samym roku Hepburn zadebiutowała w filmie fabularnym w 1951 roku w One Wild Oat w niewymienionej roli. Następnie zagrała w takich filmach jak Opowieści młodych żon (1951) i Mafia z Lavender Hill (1951) z Alecem Guinnessem w roli głównej.

Amerykański sen Audrey Hepburn

W wieku 22 lat wyjechała do Nowego Jorku, aby zagrać w broadwayowskiej produkcji Gigi, opartej na książce francuskiej pisarki Colette. Zaledwie kilka tygodni po premierze sztuki Hollywood zabiega o względy Hepburn. Zaledwie dwa lata później podbiła świat szturmem w filmie „Rzymskie wakacje” z Gregorym Peckiem. Zarówno publiczność, jak i krytycy byli zachwyceni kreacją księżniczki Anny, królowej, która na krótki czas wymyka się ograniczeniom tytułu. Za tę rolę otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki.

W następnym roku Audrey powróciła na scenę Broadwayu, aby zagrać w Ondine z Melem Ferrerem. Dzięki swojej gibkiej i szczupłej sylwetce stworzyła przekonującą kreację w tej smutnej historii o odnalezionej i utraconej miłości. Za tę rolę zdobyła w 1954 roku nagrodę Tony dla najlepszej aktorki w sztuce teatralnej.

Kim była słynna ikona popkultury Audrey Hepburn?

Fot: Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

Po powrocie na duży ekran zagrała kolejną godną nagrody rolę w Sabrinie (1954) w roli tytułowej bohaterki. Za pracę nad tą słodko-gorzką komedią romantyczną Hepburn otrzymała kolejną nominację do Oscara.

w 1956 roku zagrała ze swoim mężem i Henrym Fondą w filmowej adaptacji Wojny i pokoju Lwa Tołstoja. Trzy lata później zagrała siostrę Łukasza w Historii zakonnicy (1959), która przyniosła jej kolejną nominację do Oscara. W recenzji magazynu Variety napisano:

Audrey Hepburn gra swoją najbardziej wymagającą rolę filmową i daje z siebie wszystko.

Po tym znakomitym występie zagrała z Burtem Lancasterem w westernie The Unforgiven (1960).

Okładki z Audrey Hepburn

Warto przede wszystkim pochylić się nad tym filmem, który do dziś jest inspiracją dla wielu kobiet. Aktorka ustanowiła nowe standardy w modzie jako Holly Golightly w Śniadaniu u Tiffany’ego (1961). Zagrała pozornie beztroską, ale ostatecznie zmartwioną imprezowiczkę z Nowego Jorku, która wdaje się w związek z borykającym się z problemami pisarzem granym przez George’a Pepparda. Za pracę nad filmem Hepburn otrzymała czwartą nominację do Oscara.

Przez resztę lat sześćdziesiątych grała kolejne wyjątkowe role jak na przykład w romantycznym thrillerze Szarada (1963), czy „My Fair Lady” (1964), w którym przeszła jedną z najsłynniejszych metamorfoz wszech czasów.

Małżeństwa i romanse Audrey Hepburn

James Hanson

W 1952 roku Hepburn stanęła przed ołtarzem w Jamesem Hansonem, brytyjskim przemysłowcem. Jednak przed ślubem odwołała zaręczyny ze względu na napięty grafik:

Z ciężkim sercem piszę, aby poinformować Cię, że James Hanson i ja nie jesteśmy już zaręczeni. Przez rok myślałam, że nie możliwe jest powiązanie naszego życia i kariery. . . To wszystko jest bardzo nieszczęśliwe, ale jestem pewna, że to jedyna rozsądna decyzja – napisała Hepburn.

Fot. CSU Archives Collection / Everett / Forum

Prezydent John F. Kennedy

W biografii Christophera Andersena Jack and Jackie: Portrait of an American Marriage była sekretarz Białego Domu Mary Gallagher ujawniła, że Hepburn miał romans z byłym prezydentem Johnem F. Kennedym w 1953 r., kiedy był żonaty z Jackie Kennedy.

Audrey miała ten odurzający śmiech – prawie taki sam, jaki widziałeś na ekranie – ale miała też tę bardzo seksowną, bardzo niegrzeczną stronę, której publiczność nigdy nie widziała – wspomina Gallagher dla Daily Mail.

Fot: GRANGER / Granger History Collection / Forum

W późniejszych latach aktorstwo zeszło na dalszy plan na rzecz dzieci. Pod koniec lat 80. została ambasadorką dobrej woli UNICEF. Podróżując po świecie, Hepburn starała się podnosić świadomość na temat potrzebujących dzieci. Odwiedziła takie kraje jak Azja, Afryka oraz Ameryka Środkowa i Południowa. W 1993 roku zdobyła specjalną Nagrodę Akademii za swoją działalność humanitarną, ale nie cieszyła się nią zbyt długo.

Zmarła 20 stycznia 1993 roku w swoim domu w Tolochenaz w Szwajcarii po walce z rakiem jelita grubego.

Praca na rzecz pomocy dzieciom na całym świecie jest wciąż kontynuowana. Jej synowie, Sean i Luca wraz z towarzyszem Robertem Woldersem założyli w 1994 r. Fundusz Pamięci Audrey Hepburn przy UNICEF, aby kontynuować działalność humanitarną Hepburn. Obecnie jest ono znane jako Towarzystwo Audrey Hepburn przy amerykańskim Funduszu na rzecz UNICEF.