Trend w stylu „Coquette Aesthetic” (tłum. estetyka kokietki) ma ponad 1,3 miliarda wyświetleń na TikToku i wciąż rośnie, pozycjonując ją jako jeden z najbardziej poszukiwanych trendów w modzie w tej chwili. Estetyka kokietki charakteryzuje się m.in. delikatnymi sukienkami, dziewczęcymi falbankami i mnóstwem różu.

Kanye West szykuje modową rewolucję

Trend kokietki to spojrzenie pokolenia Z na zalotny, miękki, bardzo kobiecy, wręcz dziewczęcy styl, który nawiązuje do epoki wiktoriańskiej regencji”. Falbany i pastelowe kolory…, mówi w rozmowie z magazynem People stylistka Marisa Ledford.

Estetyka kokietki tylko dla Gen Z?

Estetyka kokietki rozprzestrzeniła się nawet poza media społecznościowe, a największe gwiazdy Hollywood noszą ten styl zarówno na czerwonym dywanie, jak i w życiu codziennym. Lana Del Rey, od dawna kojarzy się z tym stylem, podczas gdy inni, jak Sydney Sweeney i Lily-Rose Depp dopiero ostatnio lansują ten styl.

Romantyzm w kwiecistej odsłonie – shopping

Trend „Coquette Aesthetic” czerpie również inspiracje z japońskiej estetyki i subkultury „lolity”, która po raz pierwszy stała się popularna w latach 90. i 2000. i łączy styl wiktoriański i rokoko.

Krytycy estetyki kokietki zwracają jednak uwagę, że styl ten gloryfikuje także negatywne elementy tamtych czasów, w tym infantylizację kobiet.

Fot. MIKE BLAKE / Reuters / Forum