Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zaciekle walczą o stanowisko prezydenta Polski. Druga tura wyborów już 12. lipca. Tymczasem, coraz więcej osób zastanawia się, na jakie wynagrodzenie może liczyć prezydent naszego kraju. To naprawdę aż tak duże kwoty?

Andrzej Duda zdradza, jak żyje z Agatą Dudą w Pałacu Prezydenckim: „Żona robi zakupy w sklepie”

Ile zarabia prezydent Polski?

Bez wątpienia rola prezydenta wiąże się z dużymi obowiązkami, dyspozycyjnością i ogromem stresu. To jednak także spore zarobki – ale czy aż takie, jak wszyscy myślimy?

Pensja prezydenta zagwarantowana jest na podstawie ustawy z dnia 31. lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Prezydent RP Andrzej Duda zarabia około 20 128 złotych brutto miesięcznie, czyli ponad 14 tysięcy złotych netto. Ta pensja nie jest jednak stała i zmienia się co roku. Zależy m.in. od wskaźnika inflacji. Wysokość zarobków prezydenta ustalana jest przez Sejm podczas głosowania nad ustawą budżetową. Na pensję prezydenta składa się tzw. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i dodatek za wysługę lat.

Pamiętajmy również o tym, że prezydent może liczyć na dodatkowe przywileje m.in. lokal mieszkalny, który przysługuje mu w czasie kadencji. Andrzej Duda z rodziną mieszka w Pałacu Prezydenckim i nie musi za to płacić.

Agata Duda głosuje z mężem w KRAKOWIE. Christian Paul byłby zachwycony stylizacją pierwszej damy

Były prezydent RP również otrzymuje wynagrodzenie, jest to 75 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego, co daje około 9 tysięcy złotych brutto. Poza tym przysługuje mu ochrona na terytorium kraju i opieka zdrowotna dla całej rodziny.

Dla porównania, doświadczeni programiści mogą liczyć nawet na pensję wynoszącą około 10-15 tys. miesięcznie „do ręki”.

Andrzej Duda

scena z: Andrzej Duda, SK:, , Spotkanie Prezydenta RP z medalistami 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Berlin 2018, fot. Podlewski/AKPA

Wiemy, co znaczy tekst „Nie pytają Cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły” z rapsa Andrzeja Dudy

Ile zarabia Pierwsza Dama?

A ile zarabia Pierwsza Dama? Niestety, nie dostaje ona wynagrodzenia za swoje obowiązki wynikające z bycia żoną prezydenta. Od kilku lat debatuje się nad tym, aby to zmienić.

Opłaca się zostać prezydentem?

Andrzej Duda, Agata Duda

Andrzej Duda, Agata Duda fot. AKPA

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda fot. Niemiec/AKPA

Andrzej Duda

Andrzej Duda fot. Łepecki Michał/AKPA