Okrzyknięty największym malarzem XX wieku Pablo Picasso prowadził życie, które świetnie nadaje się na film. Pasjami kochający kobiety malarz wiązał się z nimi namiętnie – na chwilę lub na dłużej. Wszyscy biografowie Picasso podkreślają, że relacje z kobietami odbijały się wyraźnie w jego sztuce.

Dzisiejszy świat uznałby go zapewne za jednego z tych, którzy wykorzystują kobiety i niszczą je. Picasso był jednak do bólu szczery – swoje kochanki informował, że kobiety dzieli na dwie grupy – boginie i… wycieraczki. Wchodził w trudne, bolesne relacje, w których pojawiało się wzajemne uzależnienie.

O burzliwym życiu malarza i jego związkach traktuje nowy serial Geniusz: Picasso, którego premierę zaplanowano na niedzielę 22 kwietnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic. W rolę wybitnego, ale i kontrowersyjnego artysty i współtwórcy kubizmu wcielił się w najnowszej produkcji National Geographic sam Antonio Banderas.

Pierwsza kobieta malarza była modelką. Fernande Olivier miała wielu kochanków, była przy tym inteligentna i chętnie podkreślała swoją niezależność. W tym czasie, gdy spotykał się z Olivier, namalował słynne Panny z Awinionu. Picasso na płótno przelał zazdrość, jaką wywołała u niego kochanka. Olivier zaczęła się w tym czasie spotykać z mało znanym włoskim artystą. Picasso nie pozostał dłużny – zaczął się spotykać z jej przyjaciółką, Evą Gouel. Kobieta zmarła na gruźlicę. W tym czasie malarz romansował już z inną – była to Gaby Depeyre.

Na stałe artysta związał się z jeszcze inną kobietą. Ożenił się w ukraińską tancerką, Olgą Khokhlovą. Wkrótce jego małżeństwo dotknął kryzys. Picasso oddalał się od żony i coraz bardziej krytycznie oceniał kobiety w ogóle. Na jego obrazach zaczęły się pojawiać w formie masy kończyn, wagin i zębów.

Z upływem czasu związki malarza z kobietami zaczęły coraz bardziej przypominać relacje między panem – tyranem a niewolnikiem. Artysta pozwalał sobie na coraz więcej. Czuł rosnącą siłę – był coraz bardziej znany, poważany i uwielbiany. Kobiety go kochały, a on romansował i je wykorzystywał.

Wciąż związany z Olgą przez osiem lat ukrywał romans z młodziutką Marie-Therese Walter. Gdy się poznali, dziewczyna miała zaledwie 17 lat.

Kolejną kobietą w życiu malarza była Dora Maar – artystka i fotografka. Ich związek był niesamowicie emocjonalny. Kochali się i kłócili, ba! Potrafili nawet się pobić.

W 1943 roku Picasso rzucił Dorę dla młodszej Françoise Gilot. Dora przeżyła załamanie nerwowe. Miała wtedy powiedzieć: Po Picassie tylko Bóg i zamknąć sięw odosobnieniu.

Gilot z kolei była jedyną kobietą, która sama zostawiła Pabla. Wcześniej urodziła mu dwoje dzieci.

W 1961 roku Picasso poślubił Jaqueline Roque. To ona jest wskazywana jako ostatnia partnerka malarza, ta, która stworzyła dla niego spokojny dom. 13 lat po śmierci malarza ona sama popełniła samobójstwo.

Produkcja serialu rozpoczęła się w ubiegłym roku. Zdjęcia do serialu powstawały w wielu miastach, w których mieszkał i tworzył artysta, m.in. w Paryżu, Barcelonie, Budapeszcie i na Malcie. Aktorzy i ekipa produkcyjna pracowali również w hiszpańskiej Maladze, gdzie urodził się nie tylko Picasso, ale też Antonio Banderas – jeden z odtwórców głównej roli w serialu.

Geniusz: Picasso – premiera w niedziele od 22 kwietnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Nazywał kobiety WYCIERACZKAMI - Pablo Picasso niszczył swoje partnerki

Fot. National Geographic/Geniusz:Picasso