Terpeny, czyli organiczne związki chemiczne, pochodne izoprenu, pełnią ważne role nie tylko w przyrodzie, ale w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Co zawdzięczamy tym substancjom? Przykłady przedstawiamy poniżej.

Terpeny przeciwko kurzej ślepocie

Jednymi z najważniejszych terpenów z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu są karotenoidy. Obecne jako barwniki roślin (np. pomidorów, marchewek, dyni, papryki), ulegają przemianom w obecności światła. Dzięki temu organizm człowieka po przetworzeniu karotenoidów wykorzystuje je w pręcikach siatkówki oka. Fotony padające na siatkówkę reagują z pochodnymi tych terpenów, co wytwarza sygnał o odbieranym świetle i w konsekwencji powoduje widzenie. Związki te należą do witamin A. Ich niedobory skutkują tzw. kurzą ślepotą, czyli bardzo słabym widzeniem o zmierzchu. Są również konieczne do prawidłowego wzrostu, a ich niedobory prowadzą do problemów z naskórkiem i infekcjami.

Miętowe smaki i zapachy

Innym powszechnie występującym terpenem jest mentol – chociaż w tym wypadku jest tak, ponieważ jest on sztucznie dodawany do wielu produktów spożywczych (i nie tylko). Wszystko, co ma miętowy smak albo zapach, powstaje z dodatkiem mentolu – słodycze, napoje, detergenty, lekarstwa. Jego naturalnym źródłem są mięta pieprzowa i mięta polna, jest obecnie również produkowany syntetycznie. Tysiące ton mentolu rocznie trafiają do naszych posiłków, zapewniając przyjemną świeżość w ustach. Jako naturalne źródło tego terpenu polecamy napary z liści mięty. Poprawia pracę układu trawienia i działa na niego rozkurczowo.

Nie zapominajmy o terpentynie, od której terpeny wzięły swoją nazwę. Jest to substancja pozyskiwana z żywicy drzew iglastych, mieszanina różnych terpenów. Stosuje się ją do produkcji lakierów i farb oraz jako surowiec chemiczny. Dawniej używano jej do nacierań rozgrzewających – co uwiecznił Jan Brzechwa w swoim słynnym wierszyku dla dzieci pt. „Katar”, gdzie kichającą Katarzynę doktor potraktował właśnie terpentyną. Obecnie jest to głównie składnik procesów przemysłowych.

terpeny

Gdzie możemy znaleźć terpeny? Praktycznie większość roślin, które mają charakterystyczne, olejkowe aromaty, ma w sobie terpeny. Od wspomnianej mięty pieprzowej, aż po konopie siewne. Te ostatnie są ostatnio popularne w domowej aromaterapii, czyli gałęzi medycyny naturalnej zajmującej się terapią przy pomocy olejków eterycznych. Konopie nadają się do waporyzacji i palenia – wtedy uwalniają zawarte w sobie terpeny. Dodatkowo posiadają one także CBD, czyli kannabidiol, który razem z terpenami działa uspokajająco i przeciwstresowo. Produkty do takich zastosowań można znaleźć w sklepach konopnych – na przykład w sklepie 4ease.pl.

Jak widać, terpeny towarzyszą nam na co dzień. Następnym razem, kiedy poczujecie przyjemny zapach dobrze znanej Wam rośliny, możecie przypomnieć sobie o terpenach i o tym, jak doniosłą rolę pełnią w życiu ludzi, którzy w większości nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

 

Artykuł sponsorowany